Komentāri
Patiess kultūršoks vai uzpūsts burbulis? Britu un latviešu kultūras atšķirības
LETA

Kultūršoks, nelaipnība, tramvajs, kas aizver durvis degungalā, un cilvēki, kas drūzmējas un grūstās – Lielbritānijā dzīvojošas latvietes pieredze Rīgas ielās, par kuru viņa “pasūdzējusies” sociālajā tīklā “Facebook”, raisījusi citu aizbraucēju uzmanību. Skaties.lv apkopojis cilvēku viedokļus par to, vai tiešām Rīgā un Lielbritānijā ir tik lielas kultūru atšķirības, kā arī vaicāja sociālantropologa viedokli.

Ieraksts, kurš izpelnījās plašu diskusiju

”Rīga, kā parasti, sagaida ar kultūršoku – gan tramvaja vadītājs, kas, redzot, ka skrienu, aiztaisa durvis, kaut arī ir sarkanā gaisma, gan cilvēki uz ielām, kas grūstoties iet garām. Nekas īpašs – tā bijis vienmēr, tikai esmu atradusi…” vēsta Lielbritānijā dzīvojošas latvietes ieraksts Facebook.

Ekrānuzņēmums no Facebook

Šai sievietei piekrīt arī daudzi citi aizbraucēji.

“It kā mazi sīkumi… bet, kad lādu laiku esi dzīvojis prom, tad tas riktīgi krīt acīs. Piemēram, arī veikalā – ja kāds uzskrien virsū, nekāda atvainošanās jau neseko. Vai arī uz ielas – ja netīšām uzgrūžas. Es arī to ievēroju, kad esmu brīvdienās Latvijā. [..] To ļoti jūt, ka Latvijā cilvēki ir īgni,” pie ieraksta Facebook komentē kāda cita aizbraucēja.

Kāda cita sieviete min gadījumu, kas raisījis neizpratni viņas vīrā – britā. Pieturot durvis kādai latvietei veikalā, viņš pretī nav saņēmis ne “paldies”, ne pat smaidu, un tas britā radījis neizpratni.

Tikmēr ir arī tādi cilvēki, kas uzskata, ka kultūru atšķirības tiek pārspīlētas, un ka arī Latvijā cilvēki ir laipni un pretimnākoši. Daudzi tikmēr norāda un atgādina – tas, kāda ir saskarsme publiskās vietās lielākoties ir atkarīga no mums pašiem. Tāpat tiek norādīts, ka atšķirībā no Lielbritānijas Latvijā ir labāks ēdiens, burvīga daba un lieliski kultūras pasākumi.

Viedoklis, ka latvieši nebūt nav nelaipnāki par britiem

Tikmēr kāda Skaties.lv uzrunāta latviete, kas dzīvojusi Birmingemā un tagad atgriezusies Rīgā, uzskata, ka neapmierināto cilvēku viedokļi ir pārspīlēti un Latvijā ir daudz labā. Kā pozitīvus piemērus, kur latviešiem “veicas labāk” nekā britiem ir, piemēram, ēdiens un stila izjūta. “Latvijā garšo labāk. Tāpat arī stila ziņā latviešiem viennozīmīgi ir laba gaume, daudz labāka. Principā jau viss atkarīgs no tā, kādā sabiedrībā cilvēks apgrozās,” norāda latviete.

Runājot par cilvēku laipnību, reiz Birmingemas iedzīvotāja norāda:

“Un nevajag pārspīlēt ar tiem stāstiem, cik viņi ir laipnāki un atvērtāki, tas ir vispusīgi un reizēm pat liekulīgi. Dziļāk viņi ir tādi paši kā latvieši, kas kuram katram neatveras, līdz viņiem arī ir “jārok”.

Tāpat arī Latvijā var ar smaidu parunāties ar nepazīstamiem cilvēkiem, vairāk tas ir atkarīgs no tā, kā tu pats pret viņiem vērsies. Visi šie “ņerkstētāji”, ka te pret viņiem slikti izturas, ir pirmie, kas uz ielas tev uzgrūdīsies un neatvainosies,” rezumē latviete.

Antropologa viedoklis par britu un latviešu atšķirībām

Vai tiešām kultūru atšķirības starp britiem un latviešiem ir tik ievērojamas? To portāls Skaties.lv vaicāja sociālantropologam Robertam Ķīlim.

Viņš atzina, ka atšķirības abu valstu kultūrā pastāv, lai arī tās ir atkarīgas no tā, kādā sabiedrības slānī, kā arī – kurā Lielbritānijas daļā vai kāda lieluma pilsētā cilvēks apgrozās.

Runājot par saskarsmi sabiedriskās vietās, Ķīlis min to, ka latvieši ir ekspansīvāki [nesavaldīgāki savās jūtu izpausmēs – red.], tāpat Latvijā cilvēki aizvien ir neiecietīgāki, piemēram, pret citu rasu cilvēkiem.

Ķīlis kā gluži sadzīviskus piemērus min arī to, ka Lielbritānijā reti kurš cilvēks tiktu kaut kur garām bez rindas – apkārtējie viņam to neļautu, vai tā būtu rinda autobusā vai veikalā. Tāpat tāda gluži sadzīviska lieta kā suņu kaku savākšana – britiem šķiet pašsaprotami uzkopt sabiedrisku vietu pēc sava četrkājainā drauga darbībām, gluži tāpat kā pašsaprotama ir atkritumu šķirošana.

Tāpat atšķirības ir arī uzskatos par valsts pārvaldi – briti, monarhijas iedzīvotāji, uzskata, ka tieši šis ir pats labākais valsts pārvaldes veids.

Tāpat arī, kas interesanti, Lielbritānijas iedzīvotāji uzskata, ka nodokļu maksāšana ir pati par sevi saprotama lieta, kamēr latviešu vidū domas par to atšķiras, norāda sociālantropologs Ķīlis.

Tajā pašā laikā britus varētu uzskatīt par rezervētākiem un aukstākiem, ir jūtama distances ieturēšana, taču “kādā brīdī viņi kļūst draudzīgāki un tad viss mainās”.

Lasi vēl