Pašvaldību pašslavinošie izdevumi: jau divus gadus neizdodas rast regulējumu, kā tos norobežot no neatkarīgiem medijiem

Komentāri
Pašvaldību pašslavinošie izdevumi: jau divus gadus neizdodas rast regulējumu, kā tos norobežot no neatkarīgiem medijiem
Foto: F64

Jau gandrīz divus gadus Saeimai neizdodas rast regulējumu, kā nodalīt pašvaldību informatīvos izdevumus no neatkarīgiem reģionālajiem medijiem, kas ne tikai kropļo konkurenci, bet arī izplata tikai vietvaru slavinošus rakstus. Trešdien Lielo pilsētu asociācija ar Pašvaldību savienības atbalstu centās panākt, lai likumā par presi tiktu iekļauts – un tādējādi arī nostiprināts -, šādu pašvaldību izdevumu statuss. Taču šie mēģinājumi cieta neveiksmi.

Daudzas pašvaldības Latvijā izdod informatīvos izdevumus, kas konkurē ar neatkarīgiem reģionālajiem laikrakstiem un ietekmē mediju tirgu. Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors, Viktors Valainis, kurš reizē ir arī parlamenta deputāts, uz Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju, atnāca ar priekšlikumu, ka likumā par presi vajadzētu iestrādāt arī definīciju, kas ir pašvaldības izdevumi.

“Es piedāvāju savu redzējumu, par to, kas ir pašvaldību informatīvais izdevums iekļaujot iekšā divas lietas – to, kas tas ir bezmaksas un to, ka tajā nav iekšā reklāmas apmaksātas,” saka Valainis.

Vairums deputātu, kā arī pieaicinātie eksperti, norādīja, ka šis priekšlikums savā veidā legalizētu pašvaldību izdevumus. Īstā vieta tam būtu likumā par Pašvaldībām, kas tiem uzliktu stingrākus ierobežojumus.

“Kas ir tas iemesls, kāpēc mēs šo nevaram ielikt īstajā vietā, skaidrā veidā? Kāpēc caur sētas durvīm ir jāmēģina likumā pa presi nodefinēt kaut kas, kur mēs pasakām, ka likums uz šo neattiecās?” vaicā deputāte Lolita Čigāne.

Deputāts Kaimiņš pat ierosināja, ka būtu jāaizliedz pašvaldībām izdot jebkādus izdevumus: “Šie te slavinošie raksti par to, cik labi kāds kādā domē kaut ko izdarījis, viņi nav nekādā jēgā tam attiecīgajam nodokļu maksātājam – viņš no tā neko neiegūst! Bet “pīārējās” attiecīgi domes pārstāvji, savukārt, ja mēs runājam par Lielo pilsētu asociācijas vadītāju, kurš ir, es domāju, mazais komunists oligarhs Lembergs, tad uz viņu šī te lieta tāpat, Brigmaņa kungs, neattiecas, jo viņš visu naudu, cik es esmu informēts, “Ventas Balsī” pumpē iekšā.”

Pašvaldību iejaukšanās mediju tirgū apdraud reģionālos laikrakstus, to ar sausu muti nepagura atkārtot arī Konkurences padome. Taču pašvaldību lobisti par visām varītēm pastāvēja uz savu.

Visbeidzot – Valainis savu priekšlikumu atsauca. Žurnālistu asociācijas vadītājs Ivo Leitāns neslēpa par to gandarījumu, norādot, ka pretējā gadījumā pašvaldībām tiktu dota ļoti plaša rīcības brīvība pašām izdomāt kritērijus saviem izdevumiem.

Regulējums, kas nodalītu pašvaldību izdevumus no masu medijiem un definētu to funkcijas, ir svarīgs, lai stiprinātu neatkarīgu presi. Pagaidām tāds nav tapis. Lai grozījumi likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” stātos spēkā, tie galīgajā lasījumā vēl jāizskata Saeimā.

Lasi vēl