Pašvaldības policija: Gandrīz puse sūdzību par alkohola tirdzniecības vietām saistīta ar trokšņošanu un konfliktiem

1 komentārs

Pēdējo divu gadu laikā 46,8% saņemto izsaukumu uz alkohola tirdzniecības vietām bija saistīti ar trokšņošanu un konfliktiem, pirmdien, 4.oktobrī, Rīgas domes organizētajā sarunā par alkohola aprites mazināšanu pastāstīja Rīgas pašvaldības policijas galvenais speciālists stratēģiskās plānošanas jautājumos Staņislavs Šeiko.

Šā gada pirmajos deviņos mēnešos saistībā par ar akcīzes nodokli apliekamo preču nelikumīgu apriti Rīgā uzsākti 190 kriminālprocesi un 15 administratīvie procesi par alkohola pārdošanu nepilngadīgajiem. Konstatēts, ka Covid-19 viļņa iespaidā visā Latvijā pieaugusi vardarbība ģimenēs, arī nepilngadīgo noziegumi, un liela daļa no tiem notikusī tieši alkoholisko dzērienu iespaidā.

Diskusiju laikā izskanēja, ka apkaimēs lielas problēmas sagādā mazie veikali, kas reģistrēti kā kafejnīcas, lai var ilgāk tirgot alkoholu. Izskanēja ideja, ka pašvaldība vēru liegt tirgot alkoholu mikrorajonu veikalos kafejnīcās pēc desmitiem vakarā.

Šeiko uzskata, ka patlaban situācija ar nelegālā alkohola apriti ir labāka nekā tā bija iepriekš, bet joprojām pastāv riski, ka sabiedrība lieto nelegālu alkoholu, jo tas ir visai brīvi pieejams un ievērojami lētāks nekā alkohols legālās tirdzniecības vietās.

Šeiko uzsvēra, ka Pašvaldības policija nevēlas aizvērt tirdzniecības vietas, kurās tirgo alkoholu, bet gan otrādi – līdzsvarot sabiedrības un godīgo komersantu tiesības. “Gribam sabalansēt iedzīvotāju un komersantu tiesības to iedzīvotāju, kas grib mierīgi atpūsties, un to, kas grib aiziet un kulturāli lietot alkoholu. Lai nebūtu pārprasts, ka, rupji sakot, gribam visu aizklapēt ciet – nē, gluži otrādi, savest kārtībā!” viņš uzsvēra.

Alkohola tirgotāji uzsver uz ačgārno situāciju – kamēr legālajiem tirgotājiem ik gadu jāmaksā arvien vairāk nodokļos, zināmā daļā sabiedrības popularitāti iemanto odekaloni ar augstu alkohola procenta saturu, kurus tirgo kā kosmētikas produktus, taču pircēji tos dzer, lai apreibinātos, un tie maksā nesalīdzināmi lētāk par legālo dziru.

Baiba Šmite-Roķe, Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu pārvaldes direktora vietniece

“Kosmētiskais spirts, ko ieved no Polijas – Eiropas regulējuma jautājums, vēl viena lieta: ķīmiskie produkti. Tas, ko tirgo točkās – nav veselīga pārtikas spirta radīti. No policijām saņemam informāciju, ka tas ir šķaidīts dezinfekcijas līdzeklis “XP10″ – Rīgas. Lūdzu, nepērciet, nomirsiet nevis uzreiz, bet pēc pāris gadiem!”

“Ir pieprasījums – ir piedāvājums! Iet tikai caur represeiju, apkarošanu. Rezultāts nebūs. Jāstrādā uz abām kateogrijām, tad var cerēt labvēlīgāku rezultātu!” norādīja Rīgas domes deputāts Ints Ķuzis (“Vienotība”).

2020. gada janvārī lielu pompu veiktais būdiņu nojaukšanas pasākums Rīgas Centrāltirgū tā arī nav apturējis nelegālā alkohola un cigarešu tirdzniecību, un policija cer uz krietni aktīvāku sadarbību ar pašvaldību.

Juris Staļģevics, Valsts policijas Rīgas Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

“Tā diplomātiski sakot, ir jāuztaisa restarts kopējam darbam! Valsts policija ikdienā esam katru dienu, veicam slēptu pasākumus, bet viennozīmīgi, apsardzes komersants, kas ir uz vietas, viņam ir jārukā ļoti aktīvi! Apsardzes komersantam ļoti aktīvai sadarbībai jābūt ar policiju.”

Diskusiju cikls turpināsies vēl nākamās divas pirmdienas. Rezultātā solīts strādāt pie likumdošanas izmaiņu rosināšanas, lai padarītu vidi Rīgā drošāku un patīkamāku iedzīvotājiem.
1 komentārs