Pašvaldības līdzfinansējums privāto dārziņu bērniem tagad atkarīgs no vecuma

2 komentāri

Nepatīkamu pārsteigumu jaunā gada pirmie mēneši atnesuši daļai bērndārznieku vecāku. Izrādās, ka pašvaldību līdzfinansējums tiem bērniem, kas apmeklē privātos bērnudārzus, pēkšņi kļuvis mazāks. Tas skaidrojams ar noteikumiem, kurus decembra vidū pieņēma valdība. Atbildīgā ministrija gan skaidro, ka mainījusies tikai aprēķinu kārtība – vecākiem papildu izdevumu nebūšot.

Rīgā, Pierīgā un citās lielajās pilsētās, kur pašvaldības bērnudārzos visiem vietas nepietiek, vecāki savu atvasi var sūtīt privātajā dārziņā, kas par katru bērnu saņem pašvaldības līdzfinansējumu. Šā finansējuma apjoms tiek pielīdzināts vidējām izmaksām par viena bērna skološanu pašvaldības dārziņā. Ja izglītībai privātajā bērnudārzā ar šādu summu nepietiek, atlikumu vecākiem jāmaksā no savas kabatas. Piemēram, Rīgā līdz šim pašvaldības līdzfinansējums visiem bērniem bija 173 eiro mēnesī. Bet tagad vecākie no pašvaldības saņem mazāk, bet jaunākie vairāk.

“No pusotra līdz četru gadu vecumam ir 197 eiro, bet piecsešgadniekiem tie ir 145 eiro ar centiem,” norāda Rīgas pašvaldības Izglītības pārvaldes pārstāvis Ivars Balamovskis.

Tas esot skaidrojams, ar decembrī pieņemtiem Ministru kabineta noteikumiem. Atbildīgā Reģionu ministrija gan sola, ka faktiski arī vecāko bērnu vecākiem izmaksām nevajadzētu pieaugt. Viņu bērnudārzu audzinātāju algām naudu dod valsts, un šī nauda tagad vairs netiks skaitīta caur pašvaldības kasi, bet gan nonāks pa tiešo privātajā bērnudārzā.

“Šis finansējums, kas tiek izskaitīts valsts mērķdotācija ārā no pašvaldības atbalsta, viņš nekur nepazūd. Viņu saņem privātais dārziņš. Un tas, kas ir otrs jaunums ir šie te rēķini, tajos ir jāatspoguļo pilns spektrs, gan no valsts, gan pašvaldībām saņemtais atbalsts, un pilns izmaksu atšifrējums,” teic VARAM reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits.

Turklāt, ja kāda pašvaldība to vēlas, tā var arī piemaksāt virs aprēķinātā līdzfinansējuma minimuma, kā to tagad jau dara Jelgava. “Tas, ko pašvaldība var darīt, ja ir budžeta līdzekļi, var palielināt. Medotika nosaka minimumu. Var piedāvāt arī vairāk,” piebilst Bremšmits.

Privāto bērnudārzu asociācijā TV3 Ziņām tikmēr atzina, ka mazāko bērnu vecāki no jaunās kārtības, visticamāk, būs ieguvēji. Tomēr atsevišķu piecgadnieku vai sešgadnieku vecāki tik tiešām nonāk ļoti nepatīkamā situācijā.

“Mērķdotācija tiek aprēķināta pēc iepriekšējā gada situācijas uz pirmo septembri, cik bērnu ir bijuši iestādē uz pirmo septembri, viņi nākamajā gadā saņem mērķdotāciju. Ja šī piecgadnieka vecāks kādu iemeslu dēļ maina izglītības iestādi, piemēram, oktobrī, tad viņš šo finansējumu nevar saņemt. Un tad šī jaunā metodika savā ziņā ir pretrunā ar vienlīdzīgu pirmsskolas pakalpojumu pieejamību,” norāda Latvijas privāto pirmsskolu biedrības valdes priekšsēdētāja Diāna Kājiņa.

Jāpiebilst, ka līdzīgas līdzfinansējuma izmaiņas notikušas visos novados. Piemēram, Babītē līdzfinansējums līdz šim bija 249 eiro mēnesī, bet tagad vecākiem bērniem tie būs tikai 209 eiro, bet jaunākiem 278. Savukārt Ķekavā tas bija 169 eiro, bet tagad vecākiem bērniem tas būs 170 eiro, bet jaunākiem – 228 eiro.

TOP komentāri

 • Ieva
  +1 +1 0

  Ieva

  Mans bērns dodas uz privāto dārziņu, ļoti ceru, ka septembrī beidzot būs valsts dārziņš. Diezgan skumji ka pusalga aiziet vien par dārziņu, pat ar visu līdzfinansējumu. Bet tai pat brīdī trīsgadniekam jau sen rinda pienākusi ( varbūt ne Rīgas centra dārziņos, bet ārpus tā), vecāki izlēmuši ka tomēr nevilks bērnu ārā no ierastās vides.. cik cilvēku, tik viedokļu
 • Gudrinieki
  +1 +1 0

  Gudrinieki

  Vai tas, ka privātais bd maksā ap 300 eiro mēn + ēdināšana, nevienu neinteresē? Ir jau jauki stāstīt, cik "kolosāli" tiek atbalstītas jaunās ģimenes, kuras nav tikušas pašvaldības bd, BET vai saprotat, ka tai ģimenei pat ar visu pašvaldības līdzfinansējumu ir jāmaksā tie ap 150 eiro mēn + ēdināšana. Kamēr pārējiem bērniem, kuri ir tikuši pašvaldības bd, ir jāmaksā TIKAI par ēdināšanu. Ne visas jaunās ģimenes var tā mierīgi mēnesī atlicināt ap 200 eiro tikai par privāto bd. Bet mammām darbā ir jāatgriežas un ja nav nestrādājošu vecomammu (kas mūsdienās ir retums), tad situācija ir diezgan neapskaužama..

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl