Pastiprināta uzmanība Latvijas gaisa telpai: pirmajā Krievijas rīkoto mācību dienā signāli par apdraudējumu nav saņemti

3 komentāri
Pastiprināta uzmanība Latvijas gaisa telpai: pirmajā Krievijas rīkoto mācību dienā signāli par apdraudējumu nav saņemti
Foto: Itar-Tass / LETA

Krievijas šodien sāktajiem raķešu izmēģinājumiem līdzi seko gan Latvijas aviācijas un aizsardzības dienesti, gan arī NATO. Manevri notiek tikai 60 kilometrus no Liepājas sauszemes robežas. Amatpersonas norāda, ka satraukumam neesot pamata, tomēr atzīst, ka riski pastāv. 

Latvijas civilās aviācijas aģentūras direktors Māris Gorodcovs rāda karti, kurā atzīmēta teritorija, kur Krievija no šodienas sākusi raķešu izmēģinājumus. Sākotnēji Krievija mācības gribējusi rīkot gaisa telpā, ko ikdienā šķērso vairāki simti civilo lidojumu.

“Šeit, kas ir lillā, ir sākotnējais viņu pieprasījums, redziet te ir trīs krustpunkti, kur trases krustojās ar ārkārtīgi dzīvu satiksmi. Šāda veida pieprasījumi no Krievijas Federācijas puses tieši mūsu zonā ir ārkārtīgi reti, ir grūti atcerēties, kad bija pēdējais,” stāsta Gorodcovs.

Latvijas gaisa satiksmē “LNT Ziņām” skaidro, ka pirmajā Krievijas rīkoto mācību dienā nekādi signāli par apdraudējumu nav saņemti, tāpat nav traucēta arī civilās aviācijas satiksme.

Tomēr gaisa satiksmes dispečeri strādā pastiprinātā režīmā, jo atšķirībā no lidmašīnām, ko dispečeri var izsekot, raķešu darbību, augstumu, virzienu noteikt nevar, tostarp nevar izslēgt iespēju, ka mācību laikā raķetēm var rasties tehniskas problēmas.

“Šādas mācības ievieš paaugstinātus riskus gaisa satiksmes vadībā, protams, tiek paaugstināts spiediens un gaisa kontrolieriem jeb, tautā saucot, dispečeriem. Es gribētu tomēr pateikt, ka īstenībā šādas aktivitātes tur, kur notiek militārās mācības, it īpaši bez augstuma ierobežojumiem, jo augstums nav ierobežots – tāpēc kaut kāds paaugstinātus riska elementus tas satur,” saka LGS valdes priekšsēdētājs Dāvids Tauriņš.

Krievijas rīkotos raķešu izmēģinājumus uzrauga arī NATO gaisa spēki. Arī “LNT Ziņas” šodien novēroja, kā NATO iznīcinātāji laiku pa laikam pārlido Latvijas gaisa telpai.

Aizsardzības ministrijā “LNT Ziņām” norāda, ka visas atbildīgās institūcijas pastiprināti sekos visai mācību norisei. Lai gan pirmajā dienā pārkāpumi nav konstatēti, ministrija nenoliedz, ka šāda kaimiņvalsts spēku demonstrēšana tik tuvu Latvijas krasta līnijai, nav saprotama.

Šāds gadījums līdz šim vēl nav bijis, ir notikusi saruna ar Krievijas Federācijas pulkvedi, kurā mēs esam apliecinājuši, ka šīs te mācības raisa bažas un Aizsardzības ministrija to uzskata kā spēku demonstrāciju, un tas nav mums izprotams tīri no kaimiņu attiecību viedokļu, neesam mēs sajūsmā, un mums ir bažas, kāpēc šādas mācības tiek rīkotas Latvijas krasta līnijā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis šorīt “LNT” raidījumā “900 sekundes” arī atzina, ka Krievijas Jūras spēku raķešu pārbaude virs Latvijas ekskluzīvās zonas Baltijas jūrā varētu kalpot kā pamats, lai NATO valstis diskutētu par militāro mācību ierobežojumiem pie citu valstu robežām.

“Es domāju, ka tik tuvu pie jebkuras teritorijas, mācības nevienam nekad neradītu drošības sajūtu, tāpēc mazliet izbrīna ir par tādu pasaules vienošanos, ka tik tuvu var būt mācības. Tas, kas mani vairāk uztrauc, ka šajā pasaules telpā, kurā mēs arī esam ierauti, šie notikumi paliek arvien lielāki, dziļāki,” norāda premjers.

Latvijas vēstnieks NATO Indulis Bērziņš tikmēr paziņojis, ka nākamnedēļ informēs alianses sabiedrotos par tā brīža secinājumiem pēc Krievijas raķešu šaušanas pārbaudes virs Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā.