Pastāv bažas par Āfrikas cūku mēra otrā viļņa sākumu

6 komentāri

Latvijā Covid-19 pandēmijas ēnā palikusi kāda cita sērga – Āfrikas cūku mēris, par kura otrā viļņa sākumu ir bažas Pārtikas un veterinārajam dienestam, vēsta TV3 Ziņas.

60 fermās un piemājas kūtīs izvazātā Āfrikas cūku mēra dēļ septiņu gadu laikā iznīcināts 50 000 cūku. Ja Āfrikas cūku mēris ir kaut vienai mājas cūkai, jāizkauj arī visas pārējās. Katram uzņēmumam tas radījis vidēji pusotru miljonu eiro tiešo zaudējumu. Lai pēc mēra atsāktu darbu ar ganāmpulka atjaunošanu, vajadzīgs gads.

Dzintra Lejniece, Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktore

“Jāsaka godīgi, ja nebūtu Eiropas Savienības finansiālā atbalsta, kas daļēji kompensēja dzīvnieku iznīcināšanu, es domāju, ka neviena no tām saimniecībām neatsāktu darbību, jo cūkkopība ir ļoti naudietilpīga nozare. Laiks ar sākotnējiem ieguldījumiem, līdz nāk atpakaļ naudiņa, ir ļoti garš.”

Āfrikas cūku mēra perēkļi un izplatītāji ir mežacūku bari. Sērga līdz mājas cūkām tiek, piemēram, ar inficētiem pakaišiem, pagalmos pļautu zāli vai termiski neapstrādātiem kartupeļiem, ja tiem iepriekš pieskārusies inficēta mežacūka. Mēri var ienest arī ar zābakiem, izvazāt ar autoriepām. Lai arī Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma gadījumu skaits mājas cūkām ejot mazumā, taču esot indikācijas par mežacūku radītā otrā viļņa sākumu.

Mārtiņš Seržants, PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks

“Šie atkārtotie gadījumi, kas jau ir pa vidu Latvijai – Tukuma pusē, ap Ķemeru nacionālo parku. Tur mēs novērojam jaunus savvaļas cūku atkārtotos inficēšanās gadījumus. Tiek atrasta beigtas cūkas, gan nomedītas ar vīrusu.”

Mežacūkas vairojas ļoti strauji, bet, līdzko valsts pārtrauca maksāt par katru nomedīto mežacūkas mātīti, mednieki vairs nejūtot motivāciju tās šaut.

“Lai pārvarētu sagurumu un apātiju, varbūt tiešām ir vērts padomāt par papildu stimuliem. Mednieki laukos uz šīm medībām tajā laikā, kad tika maksātas kompensācijas par nomedītām mežacūkām, reizēm gāja kā uz darbu. Ja mēs šo praksi atjaunotu, tad nomedīto mežacūku apjoms palielinātos,” spriež Latvijas Mednieku savienības valdes loceklis Ēriks Ozols.

Āfrikas cūku mēra izplatību savvaļā var arī mazināt, ja tiek savākti no mēra kritušo mežacūku līķi. Ja ogojat, sēņojat, sportojat vai citādi pavadāt brīvo laiku mežā un redzat beigtu mežacūku, ziņojiet par to Pārtikas un veterinārajam dienestam. Viņi organizēs līķa savākšanu. Taču jūs kā ziņotājs saņemsiet naudu. 23 eiro uz rokas par katru cūku.

Mārtiņš Seržants, PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks

“To [atlīdzību] var saņemt jebkurš sabiedrības loceklis, kas parāda šo vietu. Ir jāparāda, jo pēc tam ir grūti atkal vietu kādam sameklēt.”

Pret Āfrikas cūku mēri nav zāļu. Mēģinājumi radīt vakcīnu – līdz šim neveiksmīgi. Cūku mēris cilvēku veselību neapdraud.

Lasi vēl:

6 komentāri