Pašnodarbinātie invalīdi netiek galā ar valsts prasītajiem nodokļiem

Komentāri

Pašnodarbinātajiem, kuriem ienākumi gadā ir niecīgi vai vispār nav bijuši, raizes sagādā valstij samaksāt minimālo nodokli – 50 eiro gadā. Šāda kārtība ir spēkā jau divus gadus, un vissāpīgāk prasība skar invalīdus darbspējīgā vecumā, kuri, par spīti veselības problēmām, vēlas būt noderīgi un sevi nodarbināt, piemēram, ar rokdarbiem.

Tamborētais rūķītis radīts aprūpes centrā, kurā mīt cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem. Līdz tādai gatavībai, kāds tas ir tagad sociālās darbinieces Kristīnes rokās, vajadzēja apmēram mēnesi. Kristīnei personīgi zināmi aptuveni desmit līdzīgi invalīdu rokdarbnieču stāsti, bet viņa ir pārliecināta, ka tādu Latvijā vēl ir ļoti daudz.

Otrās grupas invalīde Ērika kā risinājumu saredzēja samazināto patentmaksu 17 eiro gadā. Bet pēc tam, kad Valsts ieņēmumu dienests te piešķīra, te atņēma tiesības maksāt samazināto patentmaksu, vērsās pie likumu pieņēmējiem.

Foto

Valsts ieņēmumu dienestā skaidro, ka minimālais nodoklis 50 eiro gadā noteikts, lai visupirms tirgu attīrītu no fiktīviem spēlētājiem un atsvērtu izmaksas par nodokļu maksātāju uzraudzīšanu.

Tiesībsarga birojā uzskata, ka noteiktais minimālais nodoklis ir samērīgs un nav pretrunā ar Satversmi, tomēr piekrīt, ka tas var būt sāpīgs sitiens mazaizsargātām grupām. Ar lūgumu atvieglot šiem cilvēkiem situāciju, birojs vērsies Finanšu ministrijā.

Pagaidām samazināto patenta maksājumu nevar saņemt, piemēram, cilvēki pirmspensijas vecumā, bet Finanšu ministrija apgalvo, ka tuvākajā laikā uz diskusiju galda atkal atgriezīsies jautājums par samazinātās patenta maksas noteikšanu konkrētām invalīdu grupām. Bet pārējiem pašnodarbinātajiem ar zemiem vai neregulāriem ienākumiem esot jāpārvērtē sava saimnieciskā darbība.

Video

Lasi vēl