Komentāri

Pasažieru pārvadājumu nozarē notikusi revolūcija – no nākamā gada 1. marta tā dēvētie kopbraukšanas pakalpojumi kļūs pilnībā legāli. 

Nākamgad tradicionālajiem taksometriem līdzīgus pārvadājumus drīkstēs sniegt arī citi vadītāji – vienkārši iedzīvotāji ar savu privāto auto. Viņus gan izsaukt varēs tikai interneta platformās, – nevis ”ķert” uz ielas. Tāpat viņiem būs baltās, nevis dzeltenās numurzīmes. Ar viņiem norēķināties drīkstēs tikai bezskaidrā naudā.

Taču faktiski jaunais likums legalizē jau pastāvošo situāciju. Ar “Taxify” mobilo aplikāciju pašlaik var izsaukt šoferus, kuri brauc ar baltajām numurzīmēm, tātad darbojas pārvadājumu tirgū pilnībā nelicencēti.

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas vadītājs Ivo Ošinieks atzīst – gatavojoties tam, ka jaunais likums stāsies spēkā, tirgus spēlētāji jau tagad sāk domāt kā pielāgoties situācijai – uzņēmumi sāk apsvērt atteikšanos no dzeltenajiem numuriem.

Būt privātam kopbraukšanas pārvadātājam ir krietni lētāk nekā taksistam. Taksistiem nepieciešama licence, ir jāaprīko auto ar skaitītāju un atpazīšanas zīmēm. Tas viss izmaksā apmēram 1000 eiro. To, ka pašlaik šādi pārvadājumi īsti legāli tas nav, atzīst arī ”Taxify” pārstāvis, vienlaikus uzsverot, ka kompānija pārsvarā sadarbojas ar licencētiem pārvadātājiem. Esot piesaistīti daži desmiti privāto ar baltajiem numuriem, lai veiktu tirgus izpēti.

Juris Krūmiņš
“Taxify” pārstāvis

Nu tas nav īsti legāli un tas nav nelegāli. Likums ir novecojis.

 

Una Ahuna-Ozola
Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve

Satiksmes departamenta Kontroles dienests ir saņēmis neskaitāmas iedzīvotāju sūdzības par to, ka taksometru pakalpojumus sāk piedāvāt pārvadātāji, kuri piebrauc pakaļ ar netrafarētu transporta līdzekli un baltajiem numuriem.

Tālāk Satiksmes departaments vēršas VID, informējot par konkrētu pakalpojuma veicēju, kurš nav veicis pakalpojumu licencēti.

 

 

Nodokļu uzraugi gan līdz šim bijuši bezspēcīgi. Šogad par braukšanu ar baltajām numurzīmēm Valsts ieņēmumu dienests sodījis vadītājus sodījis tikai septiņas reizes. Cerība ir – ja kopbraukšanas pārvadātāji tirgū turpmāk darbosies legāli, tad pret viņiem ne tikai vairs nevajadzēs cīnīties, bet sanāks arī iekasēt papildu nodokļus.

Lasi vēl