Komentāri

Latvijas pētnieki ir izstrādājuši unikālu tehnoloģiju, kas ļauj konstatēt ļoti bīstamās sepses simptomus agrīnā stadijā. Tas ir pasaules līmeņa atklājums.

Katru septīto sekundi pasaulē no sepses mirst kāds cilvēks. Latvijā tie ir 1500 pacienti gadā. Sepse ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem, līdztekus asinsrites slimībām un onkoloģijai. Galvenā problēma cīņā ar šo slimību ir nespēja to atklāt agrīnā stadijā – bieži par to uzzina, kad tiek konstatēti neatgriezeniski bojājumi dzīvībai svarīgos iekšējos orgānos – sirdī, aknās, plaušās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

17 Latvijas fiziķi, biologi un ārsti, apvienojoties komandā, izstrādājuši jaunu pasaulē unikālu sepses diagnosticēšanas metodi – ar hiperspektorāla attēla un termogrāfijas palīdzību. Šīs tehnoloģijas ļauj konstatēt izmaņas sīkajos asinsvados.

Mirstība no sepses ir līdz 50% gadījumu, bet no septiskā šoka vēl lielāka – pat līdz 80%. Sākotnējā stadijā šī nāvējoša slimība atgādina saaukstēšanos vai plaušu karsoni. Tās agrīnās diagnostikas metodes tiek meklētas visā pasaulē.

Foto

Video: LNT Ziņu sižets

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl