Komentāri
Pasaulē postošākā atomelektrostacijas katastrofa. Černobiļas kodolavārijai – 30
EPA/LETA

Otrdien, 26. aprīlī, aprit 30 gadu, kopš Černobiļā notika pasaulē lielākā atomelektrostacijas avārija.

To otrdien atcerēsies arī Latvijā, avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pasniedzot īpašas piemiņas zīmes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Avārija notika testa laikā, sakrītot vairākiem faktoriem, tostarp nepilnībām reaktora konstrukcijā un cilvēku pieļautai paviršībai.

Tā rezultātā, sprāgstot pirms trīs gadiem iedarbinātam reaktoram, vairāku simtu kilometru attālumā no Latvijas sākās milzīga radiācijas izplūde. Paaugstināta radioaktivitāte tika konstatēta daudzviet Eiropā, tai skaitā arī atsevišķās vietās Latvijā.

Lai piedalītos kodolavārijas seku likvidācijā, tika mobilizēti aptuveni 800 000 cilvēku.

Aptuveni 6000 cilvēku devās turp arī no Latvijas.

Aptuveni sestā daļa no kodolavārijas seku likvidācijā iesaistītajiem ir aizgājuši mūžībā, bet pārējiem radiācijas dēļ jāsadzīvo ar veselības problēmām. Vairāk nekā 3000 dalībnieku piešķirta invaliditāte, bet apmēram 500 zaudējuši darba spējas 10% līdz 25% apmērā.

Černobiļas avārija pēc starptautiskās klasifikācijas novērtēta ar septīto jeb augstāko līmeni.

Šajā pašā kategorijā ierindojas pirms pieciem gadiem notikusī Fukusimas atomelektrostacijas avārija Japānā. Tur gan radioaktīvo vielu izplūde bija desmit reizes mazāka nekā Černobiļā.

Černobiļas atomelektrostacijas pēdējais reaktors tika apturēts 2000. gadā, bet uz tās apkārtni tiek rīkoti tūrisma braucieni.

Tikmēr pētnieki 30 gadus pēc kodolavārijas konstatējuši piesārņojumu piena, sēņu, kā arī koka paraugos, kas paņemti pat 200 kilometru attālumā no atomelektrostacijas. Tas nozīmē, ka cilvēki joprojām ir pakļauti riskam gan caur pārtiku, gan kokmateriāliem, ko izmanto būvniecībā, vai malku.

FOTO: Černobiļa 2016. gadā

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl