Komentāri

Briselei jāizšķiras, vai pagarināt Eiropas Savienībā (ES) plaši izmantotas lauksaimniecības ķimikālijas glifosāta jeb Raundapa licences termiņu. Tas beidzas šā gada beigās. Pēdējos mēnešos šis jautājums raisījis plašas diskusijas, jo jauns Pasaules veselības organizācijas pētījums liecina, ka glifosāts, iespējams, var izraisīt saslimšanu ar vēzi.

“Zaļās” organizācijas izpētījušas, ka glifosāta pēdas atrodamas arī Latvijas iedzīvotāju organismā, turklāt- visai augstā koncentrācijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Glifosāts ir pasaulē vispopulārākais nezāļu iznīcināšanas līdzeklis, ko izmanto graudaugu un kukurūzas kultūru audzēšanā. Pēdējos gados tā izmantošana pasaulē aizvien palielinās, kas saistīts ar ģenētiski modificētu kultūru sējumu pieaugumu. Glifosfāts ir vairāku desmitu herbicīdu sastāvā, zināmākais no tiem ir Raundaps. Līdz šim tas tika uzskatīts par cilvēkiem nekaitīgu, taču pasaules veselības organizācija nesen nākusi klajā ar pētījumu, kas apliecina pretējo.

“Pasaules veselības organizācija aprīlī ievietoja glifosātu starp vēža izraisītājiem, kas nostāda zem jautājuma zīmes agroķīmijas nākotni un pamatotību to izmantot, ja tai ir šādas veselības ietekmes,” stāsta Jānis Ulme, biedrības Zemes draugi padomes loceklis.

Šobrīd jautājums asas diskusijas izraisījis Briselē, kur Eiropas Komisijai jālemj par licences pagarināšanu šai vielai uz nākamajiem 10 gadiem. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde Raundapu joprojām uzskata par nekancerogēnu, un šāda nostāja ir arī Latvijas atbildīgajos dienestos.

Līga Brence, VAAD Augu aizsardzības līdzekļu novērtēšanas daļas vadītāja:

Eiropas Savienībā un Latvijā reģistrā tiek iekļautas tikai tādas vielas, ko Eiropas pārtikas drošības aģentūra izvērtē un atzīst par veselībai un videi nekaitīgu. Līdz ar to produkti, ko reģistrē Latvijā, ir droši videi un patērētājiem.

Foto:

Vides aizstāvji gan norāda uz pētījumiem, kas apliecina, ka glifosāta atliekas atrodamas lielā daļā cilvēku organismu, arī Latvijā.

“Visvairāk tiek skarti cilvēki, kas dzīvo lauksaimniecības apkārtnē, jo, apstrādājot laukus ar glifosātu, kaut kas nonāk apkārtējā vidē. Latvijā ir tendence, ka glifosātu izmanto pirms kulšanas, kas samazina kaltēšanas izmaksas,” stāsta Jana Simanovska, Vides inženierzinātņu doktore.

Runājot par produktiem, kuros atrodamas glifosāta atliekas, eksperti min gan maizi, gan citus graudu produktus, kukurūzu, arī rapša eļļu.

Tomēr saindēta var būt arī mazdārziņos audzēta pārtika, īpaši tādēļ, ka herbicīdu devas nereti tiek pārdozētas. Kā viens no risinājumiem glifosātu izmantošanas mazināšanā tiek minēta pāreja uz bioloģisko saimniekošanu.

Kā vēl vienu risinājumu glifosātu izplatības mazināšanā eksperti min citu valstu praksi, liedzot šo vielu mazumtirdzniecību. Valsts augu aizsardzības dienests tikmēr norāda, ka masveida produkcijas ražošanā alternatīvas glifosātu izmantošanai nav. Ja tos pārstātu lietot, ievērojami samazinātos raža.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl