Pasākumu rīkotājus aicina atteikties no hēlija balonu laišanas gaisā

1 komentārs
Pasākumu rīkotājus aicina atteikties no hēlija balonu laišanas gaisā
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Trešdien, 2. oktobrī, Pasākumu foruma laikā tika prezentēts saprašanās memorands, kas aicina ikvienu pasākumu rīkotāju Latvijā atteikties no hēlija balonu un citu nekontrolējami lidojošu priekšmetu laišanas gaisā, aģentūrai LETA sacīja kustības “Sustainable tips” dibinātāja Elīna Kolāte.

Par atteikšanos no hēlija baloniem pasākumos un šīs iniciatīvas popularizēšanu parakstījās lielākie pasākumu rīkotāji Latvijā – Latvijas Pasākumu producentu asociācijas (LaPPA) biedri, Pasaules Dabas fonds un vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv”, kā arī citi pasākumu rīkotāji un foruma apmeklētāji.

“Būtībā balonu palaišana gaisā ir tas pats, kas apzināta atkritumu nomešana zemē. Arī Latvijas sabiedrība ļoti izvērtē balonu nepieciešamību, par ko liecina asā reakcija uz balonu palaišanu “neceļos” dažādās demonstrācijās, svētkos un prezentācijās. Tāpēc ir nepieciešams, ka pasākumu nozare kopīgi vienojas par to, ka meklēs citus – videi draudzīgākus – veidus, kā svinēt svētkus,” norādīja vides eksperte Elīna Kolāte.

Viņa stāstīja, ka citi balonus grasās aizstāt ar ziepju burbuļiem, citi ar kartonu spēļu ūsām bērnu pasākumos, kāds ar gaismām radīs vēl jaudīgāku skatu, bet citi balonu radīto vizuālo efektu aizstās ar mūziku.

Hēlija balonu gaisā laišanas tradīcija radās 20. gadsimta vidū, simbolizējot atbrīvošanu, brīvību, cerību un prieku, skaidroja Kolāte. “To popularitāte auga – hēlija baloni kļuva par dažādu svētku, demonstrāciju un prezentāciju teju centrālo rituāla objektu, nedomājot par gaisā palaistā izstrādājuma sekām, ietekmi uz vidi un bīstamu videi un pat cilvēka dzīvībai,” stāstīja “Sustainable tips” dibinātāja.

Pasākumu rīkotāji apzinās, ka viņu uzdevums ir izglītot savus klientus, kolēģus, bērnus un vecākus, kā arī citus svētku organizatorus un svinētājus. Latvijas Pasākumu foruma direktors Mārcis Gulbis uzsvēra, ka šī iniciatīva ir tikai pirmais nozares solis ilgtspējīgāku pasākumu virzienā un jau nākamajā Pasākumu forumā pasākumu nozare vienosies par tālāk veicamo darbu.

1 komentārs