Pasākumu atcelšana Salacgrīvas uzņēmējiem rada bažas par nākotni

2 komentāri

Šonedēļ tika izziņots, ka nenotiks populārais mūzikas festivāls “Positivus”. Salacgrīvas novadā par to ļoti bēdīgi. Tūrisms tur ir ļoti svarīgs iztikas avots daudziem, taču tas tagad gandrīz pilnībā apstājies un šī vasara, visticamāk, būs – lielākoties “pa tukšo”.

Zvejnieku parks Salacgrīvā ir iecienīta dažādu vasaras pasākumu rīkošanas vieta. Tostarp jau daudzus gadus šeit norisinās Baltijā lielākais mūzikas festivāls “Positivus”. Taču organizatori, Covid-19 izplatības un neziņas par to, kā tas varētu attīstīties vasarā, lēmuši festivālu atcelt. Neziņa ir arī par citiem plānotajiem vasaras pasākumiem, un par to īpaši satraukti ir vietējie uzņēmēji.

Kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas un robežu slēgšanas, mazpilsēta kļuvusi gluži mierīga. Pa Tallinas šoseju, kas šķērso Salacgrīvu, ārkārtas situācijas laikā pārvietojas vien mašīnas ar Latvijas numurzīmēm un kravas auto. Garāmbraucēji kafejnīcās vai viesu namos nepiestāj.

Arī kafejnīcas “Kambīze” saimniecei Valentīnai darba daudz nav, tādēļ brīvos brīžus velta uzkopšanas darbiem. Ierasti kafejnīcas galvenais apmeklētājs ir tūrists, taču to plūsma apstājusies. Tagad šeit izsalkušos apkalpo vien terasē vai izsniedz ēdienu līdzņemšanai.

Valentīna stāsta, ka vasaras pasākumi, kuri ik gadu uz Salacgrīvu atved tūkstošus, vienmēr bijis liels atspaids. Tagad jau tā grūtajā brīdī, kad kafejnīcas apjoms krities par aptuveni 70%, arī tas varētu izpalikt.

“Jā, tas ir smags jautājums. Ir zināms atbalsts tam, ka festivālu laikā šeit ir ļoti daudz, tūkstošiem cilvēku. Un daļēji viņu vajadzības varam arī mēs apmierināt. Protams, varam tēlot, ka mēs esam optimisti, bet bez vietējo iedzīvotāju un vispār, kas šobrīd atrodas Latvijā atbalsta, izmantojot vietējo uzņēmēju ražoto produkciju, mums noteikti neiztikt,” stāsta Valentīna.

Līdzīgā situācija ir arī Salacgrīvas novada naktsmītnēs. Vasara ir laiks, kad jau gadu uz priekšu naktsmītnes tiek pilnībā rezervētas tieši uz dažādu pasākumu datumiem. Arī viesnīcas un restorāna “Pļavas” īpašnieks Jānis Turks atzīst, ka vēl pirms dažiem mēnešiem vasara šķitusi cerīga – bijis daudz rezervāciju, lielo pasākumu dienās viesnīca būtu pilnībā noslogota.

“Protams, ka būs milzīgs kritums pilsētai un viesnīcām apkārt tiešu uz tām trim jūlija dienām. Bet, ko es gribu atzīt, ja rezervācijas uz maija mēnesi bija atceltas, tad tagad ne daudz, bet kaut kādas rezervācijas sāk parādīties uz jūlija, augusta mēnesi tieši no Somijas, tās puses,” stāsta Viesnīcas “Pļavas” īpašnieks.

“Pļavas” jau kopš marta vidus ir slēgtas, un darbinieki atrodas dīkstāvē. Īpašnieks gan atzīst, ka vasaras pasākumu atcelšana tieši viņus ietekmēs mazāk, jo liela daļa klientu ir tuvējo valstu tūristi. Lielāks sitiens uzņēmumam ir robežu slēgšana: “Tā ir, mēs esam diezgan no pierobežas atkarīgi un tā, kad robeža vaļā. Šobrīd mēs ceram, ka uz pirmo maiju ar kaut kādiem ierobežojumiem tomēr vērsimies vaļā. Lēnā garā mēģināsim aiziet apritē.”

Smagākā situācijā gan nonākusi kāda cita novada viesu mītne, kas nevēlējās runāt publiski. Taču TV3 Ziņām tā atklāj, ka festivāla “Positivus” laikā visas naktsmājās bijušas rezervētas. Turklāt, vadoties pēc pieprasījuma, ar dubultu cenu. Tagad, kad festivāls atcelts, viesi vēlas naudu atgūt, taču uzņēmumam neesot vairs nedz līdzekļu, nedz jaunu klientu.

Arī Salacgrīvas dome lēnām apzina situāciju novadā. Pašvaldība no jau zināmā “Positivus” atcelšanas zaudēs 25 000 eiro, kas bija samaksa par pašvaldības infrastruktūras izmantošanu. Taču novada vadītājs Dagnis Straubergs (LRA) ir satraukts arī par citiem pasākumiem, kas varētu nenotikt.

“Jāsaka, ka tas nav vienīgais pasākums, kas tiek atcelts, jo mums ir virkne pasākumu, kuri jau šobrīd ir atcelti. Mēs esam kļuvuši par tādu festivālu pilsētu un, protams, tas būs sitiens noteikti uzņēmējiem visās jomās un visās sfērās. Un kādreiz mēs teicām tā, ka “Positivus” ļauj šajās dienās konkrētajām nozarēm uzkrāt to tauka kārtiņu bargajai ziemai. Jo mēs esam tomēr sezonāla rakstura pilsēta, kas attiecas uz tūrisma nozari,” saka Straubergs.

Pašvaldība norāda, ka ir veikusi vietējo uzņēmumu aptauju, lai noskaidrotu reālo situāciju. Jau tagad tie atbrīvoti no nekustamā īpašuma nodokļa. Un tā kā novadam esot uzkrāts arī zināms drošības spilvens, tā to ir gatavi tērēt, lai palīdzētu krīzē nonākušajiem uzņēmumiem. Tikmēr uzņēmēji cer, ka vasarā pieaugs vietējo tūristu skaits.