Pārtikas mazumtirgotāji asi iebilst pret jaunajām prasībām Covid-19 ierobežošanai pārtikas veikalos

6 komentāri
Pārtikas mazumtirgotāji asi iebilst pret jaunajām prasībām Covid-19 ierobežošanai pārtikas veikalos
OKSANA DŽADANA, F64

Pārtikas mazumtirgotāji asi iebilst pret kārtējām, to ieskatā, nepamatotajām prasībām Covid-19 ierobežošanai, kas varētu tikt attiecinātas uz pārtikas mazumtirdzniecības veikaliem, informēja Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Viņš uzsvēra, ka pārtikas mazumtirgotāji kategoriski iebilst pret Ekonomikas ministrijas sagatavoto papildinājumu projektu pārtikas mazumtirdzniecības veikaliem Covid-19 izplatības mazināšanai, ko pamato ar mērķi – padarīt pieejamu visu preču tirdzniecību. “Ekonomikas ministrija ir iztrādājusi risinājumu, kas rada augsni pircēju neizpratnei veikalos, prasa ievērojamas, taču nepamatotas investīcijas veikalniekiem, kas reāli nav izpildāmas tādā veidā, kā ierēdņi un politiķi to ir iecerējuši,” uzskata Krūzītis.

Lasi vēl: Tirgotāju asociācija: Steidzami jāatceļ jebkādi preču tirdzniecības ierobežojumi

Saskaņā ar šī brīža nosacījumiem veikalos var atrasties ļoti ierobežots skaits cilvēku, tirgotājiem ir jāregulē pircēju plūsma, pircējiem ir jāvalkā aizsargmaskas, jāietur distance un jādenzificē rokas. Ieviešot līdzšinējos ierobežojumus pārtikas mazumtirdzniecības veikalos, tika panākts maksimālais iespējamais efekts Covid-19 izplatības ierobežošanā, viņš saka.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis

“Pārtikas mazumtirgotāji ļoti atbildīgi izturējušies pret pircēju plūsmas uzturēšanu. Pircēju skaits veikalos ir samazinājies līdz pat 25 %, vairums pareizi valkā sejas maskas un ievēro distancēšanos. Joprojām pārtikas mazumtirdzniecības veikalos nevar iegādāties visas preces kā citās Eiropas Savienības valstīs, tāpēc cilvēku neiecietība pret ierobežojumiem palielinās ar katru dienu.”

Krūzītis, paužot Latvijas pārtikas mazumtirgotāju viedokli, arī norāda, ka jaunas idejas par maksimālo pircēju skaitu pie kases, kā ierosinājums palielināt no 15 kvadrātmetri uz 25 kvadrātmetru vietu vienam cilvēkam veikalā, nodrošināt elektronisko plūsmas kontroli vai pat slēgt pārtikas tirdzniecības vietas uz divām nedēļām pārkāpumu gadījumā ir nesamērīgas un nepamatotas.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas vadītājs Noris Krūzītis

“Ir sasniegta sarkanā līnija. Esam pacietīgi ieviesuši vienu prasību pēc otras, bet tālāk klusēt vairs nevaram. Pārtikas tirdzniecība ir stratēģiski svarīga nozare un smagajos pandēmijas apstākļos bijis uzticams sabiedrotais, lai nodrošinātu cilvēkus ar visu nepieciešamo, vienlaikus neļaujot nekontrolēti izplatīties vīrusam. Vēlme padarītu pieejamus būvmateriālus un modes preces nedrīkst būt par iemeslu, lai vēl vairāk apgrūtinātu pirmās nepieciešamības preču tirgotāju darbu un padarītu jau tā smagos pārtikas mazumtirgotāju darba apstākļus neizturamus.”

Tāpat viņš pauda pārliecību, ka aizliegums izmantot reklāmu, lai informētu pircējus par zemākas cenas piedāvājumiem, ir pret cilvēku interesēm ietaupīt līdzekļus ekonomiski smagajā laikā.

“Cilvēku skaita kontrole kasu zonā situācijā, kad jau tāpat līdz 20% samazināta maksimlā telpu noslodze un tiek nodrošināta gan masku valkāšana, gan divu metru distance, ir ne vien milzīgs apgrūtinājums sarežģītajos apstākļos strādājošajiem pārdevējiem, bet arī pilnīgi lieka prasība, kas nekādā veidā neuzlabo epidemioloģisko situāciju. Jaunās prasības neizbēgami radīs papildu konfliktsituācijas starp pircējiem un veikalu darbiniekiem,” vērsa uzmanību Krūzītis.

Viņš norādīja, ka tikpat ātrā laikā praktiski neizpildāma ir arī prasība lietot elektronisko pircēju uzskaiti policiju par pircēju plūsmām,, jo šādas specifiskas ierīces nav operatīvi pieejamas un nopērkamas un nedotu tādu informāciju, kādu lēmumu pieņēmēji ir iecerējuši. “Lai īstenotu politiķu ieceri, tirgotājiem būs nepieciešamas ievērojamas investīcijas, kas nekādā veidā nemazinās Covid-19 izplatības riskus. Pārtikas tirgotāji nepārkāpj pircēju skaita ierobežojumus. Jau patlaban veikalos notiek cilvēku skaita plūsmas kontrole, izmantojot iepirkumu grozus un ratiņus, kā arī piesaistot apsardzes darbiniekus,” viņš atgādināja.

Tāpat Krūzītis pauda ieskatu, ka paredzētais sods par noteikumu neievērošanu – slēgt tirdzniecības vietu uz divām nedēļām – ir drastisks, īpaši ņemot vērā, ka “uz tirgotāju pleciem” ir nodrošināt noteiktu pircēju uzvedību – nēsāt maskas, ieturēt divu metru distanci. “Ir atsevišķi gadījumi, kad pircēji apzināti provocē ar savu rīcību un pārdevējs pat gribot nevar to uzreiz pārtraukt. Ja uzlūko šo normu burtiski, ienākot tirdzniecības vietā, noņemot masku un pārkāpjot citus noteikumus, jebkurš provokators var panākt kādas tirdzniecības vietas slēgšanu uz divām nedēļām,” teica Krūzītis.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija aicina valdību nepieļaut kļūdu, eksperimentējot ar tirdzniecības ierobežojumiem pirmās nepieciešamības preces tirgojošajos veikalos. Pārtikas veikalos, kas jau ir apliecinājuši savu spēju nodrošināt kārtību un optimālu cilvēku plūsmu, būtu jāļauj tirgot visu preču sortimentu, tāpat kā tas ir degvielas uzpildes stacijās un aptiekās. Savukārt, lemjot par citu tirdzniecības vietu atvēršanu, var virzīt pamatotus un saprātīgus nosacījumus.

6 komentāri