“Pārtika un smags karoga masts.” Kā alpīnisti gatavojas ceļam uz Monblānu, kura virsotnē plāno uzvilkt Latvijas karogu

1 komentārs

Simbolisku un neparastu dāvanu Latvijai simtgadē sagādājusi kāda alpīnistu-entuziastu komanda. Tuvāko divu nedēļu laikā kalnā kāpēji plāno pievarēt Eiropas augstāko kalnu Monblānu un tā virsotnē uzvilkt Latvijas karogu 10 metru augstā mastā, iespējams, tādējādi uzstādot Ginesa pasaules rekordu.

Pirms došanās ceļā komanda vēl saņēma uzmundrinošus ceļavārdus. Trakā ideja Monblānā 4810 metru augstumā pacelt Latvijas karogu pieder Aldim. Viņš šajā kalnā kāpis jau iepriekš, bet vēlme tur nogādāt Latvijas karogu un pacelt to 10 metru augstumā radusies pirms 10 gadiem.

Aldis Kunšteins
“Monblāns 2018” ekspedīcijas idejas autors, alpīnists

Toreiz man likās, ka mēs varam demonstrēt Eiropai, pasaulei to, ka Latvija bija, ir un būs kā Eiropas daļa. Karoga masts tiek uznests, tiek pacelts vertikālā stāvoklī, tiek uzvilkts Latvijas karogs, un pēc tam viņš tiek nolaists un nonests lejā, kas atkal ir viens izaicinājums.

Grupa stāsta, ka nekas līdzīgs iepriekš neesot realizēts, tādēļ plānotais pasākums reģistrēts kā Ginesa rekorda pieteikums, kas patlaban gaida apstiprinājumu. Ceļojumā dodas 12 cilvēki – 10 kungi un divas dāmas. Katrs komandas dalībnieks ņem līdzi divas somas – vienā ir pārtikas un drēbju krājumi, otrā – kalnā kāpšanas inventārs. Tuvojoties galamērķim, abu somu saturu apvieno un ceļu turpina tikai ar pašām svarīgākajām mantām.

Andris Citko
ekspedīcijas dalībnieks

Ķiveres, vitamīni un pārtika. Riekstiņi – pats galvenais. Batoniņi vesela kaudze katrai dienai. Visu, kam ir daudz kalorijas, olbaltumvielas un kas ir viegls.

Lai arī izvēlētais maršruts līdz Monblāna virsotnei ir viens no vieglākajiem, katru dienu plānots iet vidēji 12 stundas, pakāpeniski pierodot pie retinātā gaisa.

“Monblāns 2018” ekspedīcijas vadītājs, alpīnisma vecmeistars Rolands Laveiķis stāsta: “Parasti ir tā, ka uzkāpj, teiksim, kilometru augšā, vienus 400 metrus atgriežas, pēc tam nākošā dienā vēl augstāk, un tādā veidā veido tādu kā zāģi, lai organisms pierod pie šīm īpatnībām.”

Komandai kalnā saviem spēkiem jānogādā arī 10 metru augstais karoga masts, kas sver 25 kilogramus. Šis kāta garums izvēlēts apzināti un simboliski, jo arī ideja par šādu Ginesa rekordu radās pirms 10 gadiem.

Laveiķis norāda: “Ir paredzēts, ka viņu vienlaikus nes divi cilvēki, atkarībā no reljefa stāvuma un sarežģītības pārējie piedrošinās gan tos dalībniekus, kas nes, gan pašu karoga mastu un uz vietas redzēsim kādā veidā… varbūt būs ar virvēm jāvelk viņš.”

Lai arī kalnos laikapstākļi ir mainīgi, arī pie Monblāna šobrīd esot ļoti vasarīgs un saulains laiks un dienas laikā gaiss var iesilt arī līdz +30 grādiem. Savukārt naktīs temperatūra var noslīdēt līdz -5…-8 grādiem. Ceļotāju gaitām var sekot līdzi sociālajos tīklos – “Facebook” lapā un “Instagram” kontā “Monblāns 2018”.

1 komentārs