Parku kopēju novērojumi liecina, ka suņu saimnieki Rīgā kļūst apzinīgāki

3 komentāri

Pirms mēneša Rīgas parkos ieviests jauns suņu ”saziņas līdzeklis” – īpašiem stabiņiem dabisko vajadzību kārtošanai. Suņi to tiešām ir novērtējuši, bet parku kopējus tas tiešām priecē. Turklāt šobrīd Rīgā vērojama vēl kāda tendence – arvien vairāk suņu saimnieku kļūst apzinīgāki un savāc aiz saviem mīluļiem pastaigu laikā.

Ieklausoties putnu čivināšanā, asspalvainais Džeka Rasela terjers Badijs sākumā nepievērš uzmanību suņu pastam, izvēloties pačurāt pie kāda lielā koka Uzvaras parkā. Bet nākamā viņa pieturvieta ir tieši pie šāda stabiņa – suņu pasta.

Tikai apostot visus ziņojumus, kas šajā ”suņu pastā” ir atstājuši citi Badija suņu brāļi, viņš ir ar mieru doties tālāk, pa ceļam pie nesankcionētā stabiņa atstājot vēl vienu ziņu citiem.

Badija saimniece Pārdaugavas iedzīvotāja Viktorija stāsta, ka suņuks sākumā nelabprāt gājis klāt suņu pastam, dodot priekšroku parastiem kokiem un krūmiem, kas aug Uzvaras parkā, bet arvien biežāk pēdējā laikā sāk pievērst uzmanību tieši šīm saziņas veidam.

“Dažreiz paiet garām, dažreiz apstājas. Ja kāds atstāja ziņu, viņš izlasīs un atstās arī savu iespaidu. Dažreiz viņš aiziet arī pie kokiem, jo koku ir vairāk,” saka Badija saimniece Viktorija.

Bet, satiekoties pie ziedošās sakuras ar Austrālijas ganu suni Mēnestiņu, abi nolemj atstāt ziņu tieši pie tās. Mēnestiņa saimnieks Pauls arī stāsta, ka suņu pasts tiek izmantots, ja tas gadās pa ceļam, bet ir reizes, kad mājas mīlulim ir citi plāni.

“Tas paplašina iespējas noteikti, jā. Bet tas nenozīmē, ka viņš atteiksies no iepriekšējiem stabiem un kokiem,” uzskata Mēnestiņa saimnieks Pauls.

Suņu saimnieki atzinīgi novērtē šo stabiņu ierīkošanu, stāsta uzņēmumā ”Rīgas dārzi un parki”. Pārdaugavas parkos pirms mēneša ierīkoti 18 šādi stabiņi. Galvenais mērķis to ierīkošanai – pasargāt augus, kas cieš no pārmērīgas suņu ”aplaistīšanas”.

“Mēs esam novērojuši, ka kalst un bojājas. Mitruma pietrūkst, un nespēj izskaloties tas urīns. Jaunstādītajiem kokiem plaisā mizas, līdz ar to tajās plaisu vietās iekļūst kukaiņi, trupējums un lēnam pie sakņu kakla bojājas. Puķes kļūst dzeltenas un iet bojā,” norāda ”Rīgas mežu” Pārdaugavas dārzu speciāliste Elīna Banga.

Tāpēc parku speciālisti lūdz suņu saimniekus pēc iespējas biežāk vest savus mīluļus pie šiem stabiņiem. Suņu pasts Pārdaugavā ir guvis tik lielu atsaucību, akcentē Rīgas dārzos un parkos, ka šādus stabiņus jau tuvākajā laikā plāno ierīkot Grīziņkalnā, Miera un Ziedoņdārzā.

Rīgā vairākās vietās ir ierīkotas arī īpašas atkritumu urnas tieši suņiem. Un parku un zaļo zonu kopēju novērojumi liecina, ja četrkājaino draugu saimnieki ar katru gadu kļūst apzinīgāki un arvien biežāk pastaigā dodas ar maisiņu, savācot pēc tam, kad mīluļi nokārtojušies. Statistika gan liecina, ka sodīto suņu saimnieku skaits Rīgā pēdējos gados ir nemainīgs. Tas ir ap 400. Šajā statistikā gan ir visi suņu saimnieku pārkāpumi, tostarp arī par to, ka cilvēki aiz saviem suņiem nesavāc.

3 komentāri