Pārkāpumi “Pakistānas kebabā” esot bijuši pārāk riskanti cilvēku veselībai

123 komentāri

Kebabu ēstuves ar nosaukumu “Pakistānas kebabs” nonākušas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) redzeslokā.

Atklāto antisanitāro apstākļu dēļ ir slēgtas divas kebabnīcas Rīgas centrā, tiek pieļauts, ka pārbaudes turpināsies arī citās. Turklāt Valsts valodas centru satrauc, ka kebabu ēstuvēs strādājošie trešo valstu imigranti neprot latviešu valodu.

PVD ļoti reti slēdz ēstuves, taču higiēnas prasību pārkāpumi “Pakistānas Kebaba” ēstuvēs esot bijuši tik rupji, ka nedrīkstējis tur turpināt atļaut cilvēkiem ēst.

PVD Rīgas pilsētas pārvaldes direktores vietnieks Laimonis Tukišs norāda: “Konstatējām kritiskas neatbilstības, un pieņemts lēmums par uzņēmumu darbības apturēšanu līdz neatbilstību novēršanai.”

Čaka ielas ”Pakistānas kebabā” inspektori ieradās pēc kāda pircēja sūdzības par novērotu netīrību. Savukārt Dzirnavu ielas ”Pakistānas kebabā” veikta plānveida pārbaude.

“Dzirnavu ielā tā bija vispārējas higiēnas neievērošana. Netīrība. Iekārtu virsmas. Čaka ielā konstatējām, ka nav karsta tekoša ūdens, kas ir kritiska neatbilstība, ka neļauj veikt atbilstošus higiēnas ievērošanu,” norāda PVD Rīgas pilsētas pārvaldes direktores vietnieks Laimonis Tukišs.

Šāda veida apstākļos gatavotie ēdieni varot būt bīstami. Patērētājam var rasties smagas veselības problēmas.

Kebabnīcu īpašniekus – SIA ”J investment” un SIA ”DSBS” LNT Ziņām neizdevās sarunāt intervijai. Par PVD atklātajiem pārkāpumiem uzņēmumiem būs jāmaksā naudas sods. Lieta nodota arī Valsts Darba inspekcijai, jo atklāts, ka trešo valstu imigranti šajās ēstuvēs strādā bez darba līgumiem. Iesaistīts arī Valsts valodas centrs, jo neviens no imigrantiem saziņā ar pircējiem neprot latviešu valodu, tātad pārkāpj valsts valodas likumu. Valsts Valodas centrā uzsver – kopumā kebabu ēstuvēs Rīgā un Liepājā strādājošie imigranti no Indijas, Bangladešas, Pakistānas un citām valstīm esot pamatīga problēma.

Valsts valodas centra pārstāvis Viesturs Razumovskis norāda: “Visās kebabu ēstuvēs, kurās mēs esam veikuši pārbaudes, 100% gadījumu pārbaudes rezultējušās administratīvo pārkāpumu protokolos. 100% procentos gadījumu neprot latviešu valodu. Tur ir ļoti kritiska situācija ar šo.”

Vidējais naudas sods par valsts valodas nezināšanu ir 130 eiro, taču ne visi samaksā.

“Personām, kurām ir uzturēšanās atļaujas, piemēram, uz trīs gadiem, ja viņas nesamaksā administratīvo sodu, tad nepagarina uzturēšanās atļauju,” piebilst Razumovskis.

Izskan iespējamā ideja vērsties ne vis pret pagarināšanu, bet esošo uzturēšanās atļauju anulēšanu, ja nesamaksā sodu. Zīmīgi, ka uz PVD slēgtās kebabnīcas durvīm trešdien uzlikts paziņojums nevis latviešu, bet gan angļu valodā.