Pareizticīgā baznīca iesvētīs Daugavas ūdeņus

0 Komentāru
Pareizticīgā baznīca iesvētīs Daugavas ūdeņus
(Foto: LETA)

19. janvārī Rīgā, 11. novembra krastmalā iepretim Lielā Kristapa statujai, plkst. 13:00 ar Visaugstisvētītā Rīgas un visas Latvijas Metropolīta Aleksandra svētību notiks Lielā ūdens iesvētīšanas kārta Daugavā.

Pareizticīgā baznīca aicina, gan pareizticīgos, gan arī citu konfesiju pārstāvjus uz Daugavmalu, kur pēc Lielās ūdens iesvētīšanas kārtas visi, kuri to vēlas (ar noteikumu, ja to atļauj veselības stāvoklis), varēs gremdēties iesvētītajos Daugavas ūdeņos. Krastmalā pie Lielā Kristapa statujas būs izvietotas pārģērbšanās vietas, kā arī tiks piedāvāta karsta tēja.

No seniem laikiem 19. janvārī noris Lielā ūdens iesvētīšanas kārta. Šīs tradīcijas aizsākumi meklējami pašos kristietības aizsākumos, kad to ar iegremdēšanos Jordānas ūdeņos savas kristīšanas laikā aizsāka pats Jēzus Kristus. Lielā ūdens iesvētīšanas kārta tiek kalpota gan pareizticīgo dievnamos, gan zem atklātām debesīm upēs, ezeros, dīķos un akās. Šādā veidā iesvētīts ūdens iegūst īpašas spējas un tiek saukts par lielo agiasmu, t.i. svētumu. Ticīgie bijīgi glabā šo svēto ūdeni visa gada garumā, ar to iesvētot savas mājvietas un ar lūgšanu baudot īpašos gadījumos, jo tas labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka dvēseli un miesu.

Sekojot gadsimtiem senai tradīcijai, agrākajos laikos ciemos un citās apdzīvotās vietās Kunga Kristīšanas dienā visi iedzīvotāji pēc dievkalpojuma krusta gājienā devās uz tuvāko ūdenstilpni, cirta tajā āliņģi krusta veidā, kur arī iesvētīja ūdeni. Šī tradīcija līdz Otrajam pasaules karam bija izplatīta arī Latvijā. Ir saglabājušās vēsturiskas liecības un fotoattēli, kur pareizticīgo tūkstoši tā laika Latvijas Pareizticīgās Baznīcas Virsgana arhibīskapa Jāņa (Pommera) vadībā no Kristus Piedzimšanas katedrāles Esplanādē devās Krusta gājienā uz aizsalušo Daugavu, kur notika Lielā ūdens iesvētīšana.

Jau ceturto gadu Latvijas Pareizticīgā Baznīca turpina ūdens iesvētīšanas tradīciju arī Rīgā, Daugavas ūdeņos.

0 Komentāru