7 komentāri

“Latvijas lepnuma” balvas saņēmēja nominācijā “Drosme un pašaizliedzība” Margita Kanopka ar savu degsmi ir piemērs citiem, kā dzīvē pārvarēt smagus brīžus un nepadoties.

Pirms 15 gadiem Margita iekļuva smagā autoavārijā un zaudēja spēju staigāt. Par spīti tam, viņa nav nolaidusi rokas – uzaudzinājusi divus dēlus, motivē arī citus pārvarēt smagus brīžus un dibinājusi biedrību “Līdzvērtība”, kuras mērķis ir veicināt cilvēku ar invaliditāti integrāciju sabiedrībā.

Jau trīs gadus Margita rīko Latvijā vienīgās šaušanas sacensības cilvēkiem ar kustību traucējumiem, organizē arī fotoorientēšanos. Pati guvusi godalgas invalīdu sporta sacensībās.

“Tā bija ziema, braucām lielā ātrumā pa meža ceļiem, mašīna saslīdēja, un mēs kūleņojām. Kad es pamodos, es sapratu, ka man kājas nekustas… rokas un galva kustējās, visu redzēju, visu sapratu. Visgrūtāk bija doma par bērniem – mazākajam bija trīs gadi, lielākajam bija septiņi. Sākās dzīve no jauna,” notikušo atceras Margita.

Pēc negadījuma Margita saņēma valsts atbalstu – toreiz tie bija 35 lati. Lai iekļautos darba tirgū un būtu pilnvērtīga mamma saviem dēliem, viņa izmācījās par grāmatvedi, taču darbu atrada tikai pēc vairākiem gadiem, jo cilvēkus ar invaliditāti darba devēji nelabprāt pieņem darbā.

Izejot cauri dažādiem pārbaudījumiem, satiekot un iepazīstot cilvēkus ratiņkrēslā, viņa saprata, ka visiem jāturas kopā, jo līdzīgais saprot līdzīgo. Tā radās biedrība ”Līdzvērtība”.

”Ja man nebūtu bērnu, mana dzīve noteikti būtu izvērtusies savādāk. Bērni bija mans ikdienas stimuls, ka jāsāk domāt savādāk, kā tikt galā ar ikdienu un parūpēties par viņiem. Tas ir mans dzinulis! Paldies Dieviņam, ka viņi man tajā brīdī bija,” saka Margita.

Savas ieceres ”Latvijas lepnuma” balvas saņēmējai nav īpaši jāreklamē, viņas degsme ir lipīga, un idejas aizrauj arī citus.

”Es uzlādējos no tā, es esmu emociju pilna, ir patīkams nogurums, bet tas ir mans adrenalīns, es gribu domāt un vēl kaut ko darīt. Es gribu piesaistīt citus, lai saprot, ka var darboties kopā cilvēki ar invaliditāti un visi pārējie,” saka Margita.

Sporta šaušana biedrības aktivitāšu pulkam piebiedrojās pirms trim gadiem. Nopietnāk iesaistīties šajā sporta veidā Margitu pierunājusi treneris. Sākotnēji Margita uz treniņiem devusies teju katru dienu, pagāja gads un saprata – jāpiedalās sacensībās. Tolaik Latvijā šāda veida sacensības netika rīkotas, bet tas ieceri neapturēja.

”Treneris teica, – ko tur daudz domāt, uztaisi pati savas sacensības Latvijā. Tā mēs pirmajās sacensībās salasījāmies kādi astoņi cilvēki. Tā mums sākās šīs sacensības, šobrīd mums ir jau 30 cilvēki. Tā mēs augam, esmu piedalījusies trīs sacensībās ārpus Latvijas. Sacensībās ir liela konkurence starp sievietēm. Arābu emirātos biju, tur es uzrādīju savu labāko rezultātu. Tad mēs atbraucām mājās ar zelta medaļu, man bija labāks rezultāts par visiem vīriešiem,” stāsta Margita un atklāj, ka viņai ir svarīgi uzstādīt personīgo rekordu – ar tādu domu viņa piedalās sacensībās.

Runājot par nākotni, Margitas nākamais lielais mērķis ir dalība paralimpiskajās spēlēs Tokijā. Līdz tam starptautiskās sacensībās nepieciešams savākt noteiktu punktu skaitu.

”Latvijas Lepnuma” balvas ik gadu tiek piešķirtas ļoti dažādās nominācijās. Visu iepriekšējo gadu ”Latvijas Lepnumus” iepazīsti šeit!

Par projektu

”Latvijas Lepnums” ir 2004. gadā aizsākts kanāla ”TV3” (SIA All Media Latvia) sociālās atbildības projekts, kas jau vairāk nekā 16 gadu garumā ”Latvijas Lepnuma” godināšanas ceremonijā apbalvo līdzcilvēkus, kuri ar pašaizliedzīgu, nesavtīgu rīcību un iedvesmojošu darbu ir padarījuši Latviju labāku, veicinot pozitīvas pārmaiņas, vairojot iejūtību, iekļaušanu, uzlabojot cilvēku savstarpējās attiecības un sabiedrības domu.