Pārdaugavā biedrība “9.May.LV” svin tā dēvēto “Uzvaras dienu”

6 komentāri

Trešdien, 9. maijā, visas dienas garumā Rīgā, parkā pie Uzvaras pieminekļa, ar plašu koncertu programmu tiks svinēta 73. gadadiena kopš bijušās PRSR uzvaras pār nacistisko Vāciju. Plānots, ka pasākumā būs pabijuši vairāki desmiti tūkstoši cilvēku.

9. maijs, kad bijušajā PSRS atzīmēja Uzvaras dienu pār nacistisko Vāciju, tradicionāli krievvalodīgo vidū tiek atzīmēta arī Latvijā.

Parkā pie pieminekļa tā dēvētajiem atbrīvotājiem pulksten 10 no rīta vairāki tūkstoši cilvēku nolika ziedus. Kolonnas priekšgalā gāja Rīgas mērs Nils Ušakovs, sev pie rokas vedot kādu kara veterāni, kuras apģērbu rotāja vairāki desmiti dažādu izmēru un krāsu padomju laiku medaļu.

Visas dienas garumā parka teritorijā notika koncerts, kurā krievu valodā tika izpildītas kara laika dziesmas, uzstājās dažādi ansambļi, tika tirgoti ēdieni un dzērieni. Dažāda vecuma cilvēku apģērbu rotāja bēdīgi slavenās un vairākās valstīs aizliegtās Georga lentas.

Ivans
kara veterāns

Jā, es karoju, pienesu patronas un granātas, kad beidzās karš, man bija deviņi gadi. Es biju spiegs.

Mihails
kara veterāns

Jā, es karoju! Ungārijā 1956. gadā. Par kaut ko jau man tos apbalvojumus piešķīra.

LNT uzrunātie labprāt atcerējās padomju laikus un atzina, ka sabiedrībā nav vienotas izpratnes par vēsturi.

Lidija
pasākuma apmeklētāja

Nav taisnība, ka Latvija tika okupēta! Ulmanis pats aicināja pievienoties PSRS. Un cik rūpnīcas toreiz bija, viss par brīvu, bet tagad jaunieši aizbrauc.

Marija
pasākuma apmeklētāja

Mans vīrs te ir no 1958. gada, kad dienēja armijā, un ir dusmīgs, ka viņam nepiešķīra pilsonību. Tieši tās pilsonības dēļ ir radusies tāda putra.

Tā dēvētās 9. maija svinības tiek vērtētas ļoti pretrunīgi un izpelnās arī lielas sabiedrības daļas kritiku. Arī šoreiz – jau ziedu nolikšanas laikā trīs cilvēki Uzvaras parkā stāvēja, rokās turēdami plakātus, uz kuriem bija Kārļa Marksa citāts: “Nezināt valsts valodu, kurā dzīvo, var ciemiņš, idiots vai okupants, kurš uzspiež savu valodu”. Plakātu turētāji uzvedās mierīgi un klusi. Tomēr rīkotājus viņu klātbūtne neapmierināja un viens no pasākuma organizatoriem – Rīgas domes deputāts no “Saskaņas” Vadims Baraņniks aicināja šos cilvēkus iet prom.

Pēc tam sarunā iejaucās arī policisti, kas plakātu turētājus izveda no parka un vismaz vienu no viņiem aizturēja.

Arī vēlāk likumsargi ilgi nevarēja paskaidrot iemeslus šī cilvēka aizturēšanai, līdz beidzot atradās kāds policists, kurš paziņoja – cilvēks aizturēts, jo kāds pret viņu esot uzrakstījis iesniegumu.

Paralēli pasākumam Uzvaras parkā, pa Slokas ielu notika arī gājiens ar nosaukumu “Nemirstīgais pulks”. Tajā piedalījās ap 1000 cilvēku, kuri nesa karā kritušo fotogrāfijas. Šāda gājiena ideja ir patapināta no Krievijas. Interesanti, ka līdzīgs gājiens karā smagi cietušās Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā ticis aizliegts.

Ik gadu policija šāda pasākuma apmeklētājiem ir spiesta noformēt administratīvā pārkāpuma protokolus par būšanu stiprā alkohola reibumā, urinēšanu publiskā vietā un citiem pārkāpumiem. Pagaidām par atrašanos alkohola reibumā sabiedriskā vietā, aizturēta viena persona, tāpat viena persona aizturēta par sīko huligānismu, bet vēl viena par atrašanos narkotiku reibumā sabiedriskā vietā.