Pārbaudies, vai tev nav HIV, un guli naktīs mierīgi!

Pievienot komentāru

Veselības ministrija izstrādājusi teju 74 miljonu vērtu trīs gadu plānu HIV, C un B hepatīta apkarošanai. Lielāko daļa naudas paredzēts novirzīt ārstēšanai un darbam ar riska grupām. Savukārt citi speciālisti norāda, ka HIV jau sen vairs nav narkomānu un prostitūtu slimība, tāpēc vairāk uzmanības jāvērš uz to, kā HIV testus veikt iedzīvotājiem, kuri šķietami nav riska grupā.

Latvija HIV izplatības ziņā ir viena no antilīderēm Eiropas Savienībā. Pēdējos gados Latvijā ik gadu no jauna tiek reģistrēti aptuveni 400 HIV inficēti cilvēki. Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas pārstāve uzsver, ka atklātie HIV gadījumi ir tikai aptuveni puse no patiesajiem rādītājiem.

Daiga Behmane
Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas pārstāve

Problēma ir tā, ka Latvijā ir ļoti daudz slēpti HIV gadījumi. Mēs esam identificējuši, ka mums ir ap 5000 ar HIV slimu iedzīvotāju, bet tās aplēses rāda, ka ir divas reizes vairāk.

Veselības ministrijas trīs gadu plāns vērsts uz trīs pamata uzdevumiem. Iedzīvotāju informēšana, izglītošana un dažādas profilakses kampaņas. Pastiprināts darbs ar riska grupām, šļirču apmaiņa narkomāniem, prezervatīvu dalīšana un eksprestestu veikšana HIV profilakses kabinetos un inficēto cilvēku ārstēšana. Paredzams, ka HIV, C un B hepatīta apkarošanas plāns  sāks darboties. 2018. gadā un turpināsies līdz 2020. gadam. Šajā laikā plāna īstenošanai veselības ministrija valdībai lūgs nepilnus 74 miljonus eiro.

Teju visa pieprasītā nauda paredzēta HIV, C un B hepatīta ārstēšanai. HIV gadījumā ārstēšanu paredzēts sākt agrāk, kad cilvēkam imūnšūnu līmenis sāk krist zem 500 atzīmes.

Santa Līviņa
VM Sabiedrības veselības departamenta direktore

Nav daudz valstis Eiropā, šis te slieksnis 350, lielākā daļa jau ir aizgājuši uz 500 šūnām un ir, kur vispār atcēluši šo līmeni. Tas ir ļoti būtiski, tāpēc plānā ir tik liels uzsvars uz ārstēšanu, jo HIV galvenā profilakse ir ārstēšana.

Ministrijas HIV apkarošanas plāns paredz arī plašu darbu ieslodzījumu vietās. Tur paredzēts ieviest šļirču apmaiņu un arī dalīt prezervatīvus.