Paralēli apģērbam un apaviem starp viltojumiem arvien biežāk parādās arī medikamenti

Komentāri

Dažādu preču zīmolu viltojumi katru gadu Latvijas tautsaimniecībai rada vairāk nekā 141 miljona eiro zaudējumus. Tā liecina Patentu valdes aprēķini. Vislielākos zaudējumus Latvijai nes viltoti apģērbi un apavi, kurus iedzīvotāji ieved no ārvalstīm, iegādājas internetā vai iegādājas no pārpircējiem. Lai iedzīvotājus atturētu no viltojumu iegādes, uzsākta izglītojoša kampaņa.

Mēģinājumus Latvijā ievest populāru zīmolu pakaļdarinājumus Latvijas muitas darbinieki konstatē teju ik dienas. Nelielos pasta sūtījumos parasti pārķer privātpersonu pasūtītās preces ārvalstu internetveikalos. Savukārt, konteineros – preces, kuras paredzētas izplatīšanai.

Šī gada deviņos mēnešos muitā aizturētas 54 000 viltotu preču vienību, no kurām lielākā daļa – populāru apģērbu un apavu pakaļdarinājumi. Zaudējumi gadā var pārsniegt 140 miljonus eiro.

Taču tā ir tikai daļa, jo preces Latvijā var ienākt arī no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kur pārbaudes notiek tikai izlases veidā.

Aizturēto kravu iznīcināšana notiek par preču zīmes turētāju līdzekļiem. Piemēram, par viltotu “Nike” apavu iznīcināšanu maksā pats “Nike”.

Šis ir viens no iemesliem, kādēļ lielākais uzsvars tiek likts uz viltojumu pārķeršanu muitā, nevis rīkojot reidus vietās, kur tās tirgo.

Preču viltojumiem nebūtu jēgas, ja tos nepirktu. Taču tos pērk. Pārsvarā tāpēc, ka tie izskatās, kā oriģināli, taču par zemāku cenu. Oriģinālo zīmolu turētāji norāda arī uz potenciālajiem riskiem.

Paralēli apģērbam, apaviem un rotaslietām, starp viltojumiem arvien biežāk parādās arī citas grupas, piemēram, medikamenti.

Vienlaikus jāatzīst, ka Eiropas Savienībā attieksme un tolerance pret viltojumiem ir dažāda. Piemēram, Skandināvijā tos atrast būs grūti, savukārt dienvidu valstīs nopērkami teju uz katras vecpilsētas stūra.

To, ka iegādājas viltojumu, tūristi var tikai nojaust pēc ievērojami zemākas cenas. Preces tiek tirgotas veikalos un pat izsniegts čeks. Ne īsti legāli, ne nelegāli.

Aicinot tomēr atturēties no viltojumu apzinātas iegādes, Patentu valde uzsākusi izglītojošu kampaņu, startu dodot tieši lidostā ”Rīga”.

Globāli viens no pakaļdarinājumu flagmaņiem pasaulē ir Ķīna. Tiek uzskatīts, ka būtisks pavērsiens notiks brīdī, kad cīņa ar pakaļdarinājumiem pastiprināsies tieši tur.

Lasi vēl