Parakstīts sadarbības memorands straujākas elektrotransporta attīstības veicināšanai

1 komentārs
Parakstīts sadarbības memorands straujākas elektrotransporta attīstības veicināšanai
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Lai veicinātu straujāku elektrotransporta attīstību, lielākie elektroauto uzlādes pakalpojuma nodrošinātāji Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) un AS “Latvenergo”, kā arī transporta koplietošanas pakalpojumu sniedzēji “Fiqsy”, “Carguru” un “CityBee” parakstījuši sadarbības memorandu, aģentūru LETA informēja “Latvenergo” pārstāve Ivita Bidere.

Sadarbība memorands paredz savstarpēji izmantot pušu rīcībā esošos datus un informāciju turpmākai piemērotāko vietu un pakalpojumu attīstībai. Savukārt elektromobilitātes pakalpojumu lietotāji tādā veidā iegūs ērtākus, saprotamākus un datos balstītus pakalpojumus.

Memorands ir atvērts arī jauniem dalībniekiem, kuru ieguvums būs savstarpēja saprašanās un uzticēšanās pakalpojumu izstrādē, to pilnveidē un straujākā ieviešanā. No vienas puses, uzlādes tīkla veidotāji turpinās attīstīt viedu elektrouzlādes infrastruktūru, pētīs un piedāvās jaunus produktus, no otras – transporta nodrošinātāji apkopos informāciju par lietotāju paradumiem, lai nodrošinātu augstu servisu un attīstītu kopēju tirgus pakalpojumu.

“Latvenergo” Tehnoloģiju un atbalsta direktors Kaspars Cikmačs norādīja, ka Latvija ir kļuvusi par interneta lielvalsti, kur to var lietot jebkurā vietā. “Līdzīgi es redzu arī elektromobilitātes attīstību. Jau patlaban valstī ir tik plašas uzlādes iespējas, ka nokļūt no tālākā rietumu punkta līdz tālākajam austrumu punktam nav problēmu. Tādēļ ir jāsper nākamais solis, uzlādes tīklam augot viedi un pēc lietotāja interesēm, un “Latvenergo” apņemas pētīt un ieviest jaunus produktus,” skaidroja Cikmačs, paužot pārliecību, ka nozares dalībnieku sinerģija būs “tā dzirkstele, pēc kuras varēs uz augšu pārskatīt prognozes par 30 000 elektroautomobiļu 2030.gadā Latvijā”.

CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš pauda, ka CSDD ar elektromobilitātes projektiem sāka strādāt pirms pieciem gadiem un panāktais progress ir ļoti liels. Pētījuma dati liecina, ka katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs plāno nākamo piecu gadu laikā iegādāties elektrisko automašīnu – tas ir milzīgs sasniegums.

“Ja patlaban CSDD ir 72 uzlādes stacijas, tad līdz gada beigām to būs jau 112 un līdz nākamā gada beigām kopā ar “Elektrum” uzlādes stacijām jau aptuveni 200. Šāds uzlādes vietu skaits ļaus pilnīgi droši un zaļi pārvietoties ar elektrisko transportu gan Rīgā, gan visā Latvijā, Tas atbilst parakstītā memoranda mērķim – panākt, lai klients ātri un ērti var uzlādēt savu elektroauto jebkurā uzlādes stacijā,” norādīja Lukstiņš.

Kā uzsvēra memoranda dalībnieki, elektromobilitātes jaunie pakalpojumi ieņem nozīmīgu lomu Latvijas tautsaimniecības attīstībā, samazina autotransporta izmešus, kas šobrīd Latvijā veido 90% no siltumnīcefekta gāzu emisijām transportā, ļauj gudrāk izmantot energoresursus, ietaupīt sabiedrības līdzekļus un ir svarīgs viedo pilsētu stratēģiju elements.

Memoranda dalībnieki uzskata, ka ir nepieciešams kopīgs ieinteresēto personu ieguldījums elektromobilitātes attīstībā. Vienlaikus nepieciešams sekot līdzi aktuālajām tendencēm elektromobilitātes attīstībā, vērtējot kopējo situāciju autotransporta tirgū un risinot infrastruktūras un finanšu pieejamības jautājumus. Tāpat nepieciešams vērtēt normatīvo regulējumu, lai veicinātu elektromobilitāti, un ieteikt regulējuma uzlabojumus attiecīgajām institūcijām.