Parādu jūgā nonākušie un cilvēki ar atkarībām – šie ļaudis visbiežāk kļūst par mūsdienu vergiem ārzemēs

Pievienot komentāru
Parādu jūgā nonākušie un cilvēki ar atkarībām – šie ļaudis visbiežāk kļūst par mūsdienu vergiem ārzemēs
18.12.2015. Ieslodzījuma vietu pārvalde pie likvidētā Šķirotavas cietuma izrāda četras jaunās operatīvās automašīnas, kas paredzētas lai ieslodzītos nogādātu ārstniecības iestādē ārpus ieslodzījuma vietām. (Kaspars Krafts / f64)

“Cilvēki ar dažādām atkarībām, kā arī parādu jūgā nonākuši cilvēki un tie, kas palikuši bez pajumtes. Šādi cilvēki tika piemeklēti, jo ar viņiem ir vieglāk manipulēt, viņi izrāda mazāku pretestību, pie reizes viņiem svešvalodas zināšanu nav un viņi nevērsās pie vietējām tiesībsargājošām iestādēm, kas deva iespēju ilgstoša laikā viņus izmantot,” – Valsts policijas pārstāvis Armands Lubarts skaidro, kā latvieši varēja kļūt par vergiem ārzemēs. 

Jau ziņojām, ka Lielbritānijā aizdomās par savu tautiešu paverdzināšanu aizturēti seši Latvijas valstspiederīgie. Par mūsdienu verdzības upuriem bija kļuvuši desmit Latvijas iedzīvotāji. Viņiem nācies strādāt piespiedu darbus. Britu likumsargi gan pagaidām neatklāj, ko tieši vergturi bija likuši viņiem darīt. Izmantotie cilvēki bija trūcīgi un tādi, ar kuriem viegli manipulēt.

Iespējamos pavedienus par cilvēku ekspluatāciju darba nolūkos uzgāja policisti Latvijā. Vakar britu policija veikusi aizturēšanu Dārbi pilsētā, Anglijas Īstmidlendsas reģionā, aizdomās par paverdzināšanu apcietinot sešus Latvijas valsts piederīgos – trīs sievietes un trīs vīriešus, vecumā no 31 līdz 55 gadiem. Vienlaikus dažādās adresēs atbrīvoti desmit Latvijas iedzīvotāji  – deviņi vīrieši un viena sieviete. Visi bijuši pilngadīgi. Kā stāsta policijā, par vergturu upuriem kļuvušie cilvēki bijuši viegli iespaidojami.

Policija izmeklēšanas nolūkos pagaidām neatklāj kādus tieši darbus paverdzinātajiem bijis jāveic un cik ilgi tie turēti gūstā. Viņiem bija atņemtas norēķinu kartes, uz kurām pārskaitīta alga, tāpēc bijis neiespējami Lielbritāniju pamest.

Tā kā noziegums noticis Lielbritānijā, visticamāk, arī tiesas process gaidāms šajā valstī. Šobrīd tur atrodas arī divi Latvijas likumsargi, kuri palīdz britu kolēģiem izmeklēšanā.

Kā norāda Latvijas vēstniece Lielbritānijā Baiba Braže, no verdzības gūsta atbrīvotajiem Latvijas iedzīvotājiem, sarūpētas mītnes vietas un tiek sniegta psiholoģiskā palīdzība.

Tāpat Braže atgādināja, ka pirms došanās strādāt uz Lielbritāniju, cilvēkiem jāatceras, ka iekārtot darbā var tikai licencētas darbā iekārtošanas firmas, jāinformē tuvinieki par sameklēto darbavietu un jāatstāj uzturēšanās adrese un informācija par darba devēju, kā arī jāapgūst elementāras angļu valodas zināšanas un nekādā gadījumā nevieniem nedrīkst atdot savu pasi.