“Paradīzīte tagad ir gandrīz viena no pirmajām!” Vietējie satraukti par Covid-19 izplatību Kolkā

2 komentāri

Pieaugot saslimušo skaitam vairākās Latvijas pašvaldībās, epidemiologi iesaka tajās ieviest lokālus ierobežojumus. Viena no šīm pašvaldībām ir Dundagas novads, kurā vīrusa uzliesmojums atklāts zivju cehā Kolkā. Divās dienās tur konstatēti vairāk nekā 30 saslimšanas gadījumi.

Dundagas novadā vēl nesen nebija neviena aktīva Covid-19 gadījuma. Viss mainījās oktobra sākumā, kad zivju pārstrādes uzņēmumā “Līcis-93” Kolkā atklāja pirmo inficēto. Tālāk jau saslimušo skaits pieauga strauji.

Patlaban zināms, ka uzņēmumā saslimuši vairāk nekā 30 darbinieku, tādēļ tas uz laiku slēgts. Un tas ir liels trieciens Kolkas ciematam. Zivju cehā strādā daudzi vietējie iedzīvotāji, turklāt uzņēmums ir lielākais visā Dundagas novadā un kopumā nodarbina ap 240 cilvēku no tuvējās apkārtnes.

“Kolkas zivju rūpnīca – viņa ir ļoti cieši un dziļi integrēta ciema dzīvē. Un es gribētu teikt, – neviens cilvēks dienu nepavada, nesatiekoties ar kādu no šajā ražotnē strādājošajiem,” saka Kolkas pagasta pārvaldes vadītājs Aldis Pinkens.

Ciema vadītājs akcentē, ja saslimšana notiek pilsētā, raižu par skaitļiem būtu mazāk. Taču šeit cilvēki dzīvo viens otram blakus, visi apmeklē vienus un tos pašus veikalus un iestādes.

“Šeit mēs pazīstam katru. Un tu vairs nezinu, kurš ir labs, kurš “slikts”. Un tas nekādu drošību dzīvē nerada. Šeit mēs runājam par darbiniekiem, kuri ir saslimuši un strādā šajā rūpnīcā, bet patiesībā viņiem visiem ir ģimenes. Un tā infekcijas transmisija notiek faktiski zibenīgi,” bilst Pinkens.

Par situāciju ciematā tagad satraukti arī vietējie. Viņi saka, – pirms tam šeit bijusi miera osta. Taču tagad saslimušie ir nevis skaitļi kaut kur, bet reāli cilvēki viņiem blakus.

“Protams, ka satrauc. Mēs taču uz veikalu ejam, te ir ambulance. Labi, maskas visu laiku ir līdz, bet skaidrs, ka satrauc. Vēl, ja cilvēks ir gados, ir risks. Nezinu, kā vēl uz priekšu te būs. Bet turēsimies. Mēs jau ilgi turējāmies, nebija neviena gadījuma šajā pusē,” saka Kolkas iedzīvotāja Anita.

Savukārt Kolkas iedzīvotāji Jānis un Kristīne bilst: “Ir satraukums, jo cilvēku maz. Paši bēgām, bet uzskrējām visam tam virsū. Šī ir tā drošības saliņa visiem it kā. Likās – maza paradīzīte. Un, lūk, paradīzīte tagad ir gandrīz viena no pirmajām.”

Vīrusa izplatība novadā skārusi arī Dundagas vidusskolu. Šeit sasirguši divi skolēni. Tādēļ mājas karantīnā nonākuši 10 skolotāji un 48 vidusskolas skolēni.

Lai par vēl vienu perēkli nekļūtu arī kāda no skolām, Dundagas dome reaģēja strauji.  No piektdienas mācības klātienē pārtrauca Dundagas vidusskolas un Kolkas pamatskolas vecākās klases. Tāpat lemts, – pašvaldības iestādēm jāpārskata pakalpojumi, kuri notiek tiešā kontaktā ar klientiem. Savukārt vietējā policija sākusi kontrolēt pulcēšanos.

“Šodien es izdevu rīkojumu, ar kuru arī daļā mūzikas skolas mācības notiek attālināti. Rīkojums arī paredz, ka mēs nepieļaujam no šodienas, līdz sapratīsim, kāda ir situācija, pašvaldības telpās organizētus pasākumus. Gan tos, kurus organizē pašvaldību, gan tos, kurus organizē nomnieki,” norāda Dundagas novada priekšsēdētājs Aldis Felts (“Mūsu cilvēkiem”).

Pašvaldība pie saslimušo skaita pieauguma būtu gatava ieviest arī stingrākus ierobežojumus. Felts gan uzsver, vietvara var darboties vien pašvaldības kompetencē. Ja situācija kļūst kritiska un jāierobežo arī privātais sektors, ierobežojumu ieviešanā jāiesaistās valdībai.