Parādījušās šaubas par veselības aprūpes reformu, kas nākamgad pilnvērtīgi stāsies spēkā

8 komentāri

Parādījušās šaubas par veselības aprūpes reformas veiksmīgu norisi nākamgad. Veselības ministrija (VM) aizkavējusies ar likumu grozījumiem, kam jānosaka jauni kvalitātes kritēriji tām ārstniecības iestādēm, kas varēs sniegt valsts apmaksātus veselības pakalpojumus. Saeimas opozīcija jau sākusi runāt par atbildīgās ministres Andas Čakšas (ZZS) demisiju.

Nākamgad pilnvērtīgi stājas spēkā veselības aprūpes reforma ar dalītajiem pakalpojumu groziem. Saskaņā ar jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu veselības aprūpes budžets pārsniegs miljardu eiro, savukārt pacientiem tiek solīta ātrāka un kvalitatīvāka medicīniskā palīdzība.

Likuma pārejas noteikumi noteica, ka valdībai līdz 1. augustam jāiesniedz Saeimā likumprojekts par kritērijiem, pēc kādiem tiks slēgti jaunie līgumi ar slimnīcām un privātajiem ārstniecības pakalpojumu sniedzējiem, kas arī turpmāk vēlēsies nodrošināt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumus. Taču augusts jau pusē, bet likums VM nav pat izstrādāts.

Andrejs Klementjevs
Saeimas deputāts (Saskaņa)

Tas ir liels pārkāpums ne tikai pret likumu un parlamentu, bet arī pacientiem. Nav vērts ieguldīt sistēmā lielu naudu, ja galarezultātā neredzi kvalitatīvu apkalpošanu. Mēs ar kritērijiem gribējām, lai valsts iegulda tikai tādos pakalpojumu veidos, kas pēc tam dod efektīvu rezultātu. Mums efektīva rezultāta ļoti bieži nav.

Veselības ministre neslēpj, ka uzdevumus nav izpildīts, jo pērn bijis pārāk liels optimisms par kritērijus izstrādi. Šogad tiek palaisti vairāki pilotiepirkumi, kas prasot laiku.

“Diemžēl man jāatzīst, ka lielā darba apjoma dēļ šis tehniskais risinājums, kā to vislabāk ielikt likumā nav sagatavots, bet viņš top,” min Čakša.

Aizvadītajā nedēļā Čakša lūdza valdībai pagarināt kvalitātes izstrādi līdz nākamā gada septembrim, taču koalīcijas partneri lūgumu noraidīja. Arī opozīcija vēstulē premjeram uzsver, ka tādā gadījumā jaunais veselības aprūpes finansēšanas modelis tiktu palaists ar vecajiem kvalitātes kritērijiem, – šādā gadījuma Čakšai būtu jādemisionē.

Klementjevs skaidro: “Šodien ieguldīt pa vecam, tas nozīmē mest naudu vējā, ja mēs nekontrolējām pakalpojumu sniedzējus.”

Tikmēr jau šomēnes tiks pabeigts darbs pie noteikumiem, kas definēs tieši kādus veselības pakalpojumus nākamgad apmaksās valsts. Kā zināms, pakalpojumu grozi būs divi – pilnais un pamata. Strādājošiem, par kuriem netiek maksāts sociālais nodoklis, no septembra uz speciālu kontu Valsts kasē būs jāpārskaita vienreizējs maksājums – 51,61 eiro. Ja tas netiks izdarīts, no janvāra šiem cilvēkiem par vairumu medicīnisko pakalpojumu būs jāmaksā no savas kabatas. Jāpiebilst, ka nākamgad šis maksājums jau būs trīs reizes lielāks – 154 eiro.

8 komentāri