Parādījies jauns gripas veids; vakcīnas efektivitāte šogad pazemināta

0 Komentāru
Parādījies jauns gripas veids; vakcīnas efektivitāte šogad pazemināta
Foto: Isabel Eyre/Flickr

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā tika noteikts tāds gripas vīrusa paveids, kas daļēji atšķiras no vakcīnas sastāvā iekļautā komponenta. Tāpēc Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzskata, ka esošo vakcīnu efektivitāte pret minēto gripas vīrusu būs pazemināta. Tas gan nenozīmē, ka šogad nav jāvakcinējas.

Katrā sezonālajā pretgripas vakcīnā tiek iekļauti trīs gripas vīrusu komponenti: divi A tipa (A/H1N1 un AH3N2) un viens B tipa gripas vīrusa komponents. Laboratorisko izmeklējumu dati liecina, ka visi trīs gripas virusi, kuri iekļauti sezonālajā vakcīnā, pašreiz ir sastopami Latvijā un citur Eiropā. Tātad šī gada vakcīna labi pasargā pret šiem trim pašreiz izplatītajiem gripas vīrusiem.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Laura Ševčenko:

Nekādā gadījumā nevar apgalvot, ka vakcinācijas šajā sezonā ir neefektīva un nevajadzīga. Jo piemērām, vīruss A/H1N1, kas cirkulē jau vairākus gadus un arī šogad, bieži vien izraisa smagas komplikācijas riska grupu pacientiem, tādēļ vairākus gadus nemainīgi tiek iekļauts vakcīnas sastāvā.

Tāpat viņa norāda, ka vēl ir pāragri teikt, kurš no visiem Latvijā cirkulējošiem gripas vīrusiem, būs dominējošs. Bieži vien sezonas laikā ir vairāk nekā viens dominējošs vīruss, un sezonas beigās parasti dominē B tipa gripas vīrusi, ar kuriem ir saistīti gadījumi ar komplikācijām un pat ar letālu iznākumu riska grupu pacientiem.

Tādēļ atteikšanās no vakcinācijas nav pamatota, it sevišķi tas attiecās uz riska grupu iedzīvotājiem – cilvēkiem ar hroniskām sirds, plaušu, nieru un aknu saslimšanām, imūndeficītu, pacientiem, kuri ilgstoši lieto aspirīnu, cilvēkiem ar vielmaiņu traucējumiem vai ar lieko svaru, veciem cilvēkiem, grūtniecēm un maziem bērniem, viņa uzsver.

PVO ekspertiem ne vienmēr izdodas precīzi prognozēt, kādi būs dominējošie gripas vīrusi nākamajā sezonā un līdz ar to vakcīnas efektivitātes līmenis. Gripas vīrusi ir mainīgi, jebkurā brīdī var parādīties gripas vīruss ar mazāk vai vairāk nozīmīgām izmaiņām antigēnu struktūrā, kas piešķir vīrusam īpašības, no kurām atkarīgs, cik ātri un plaši tas var izplatīties un arī cik smagas saslimšanas tas var izraisīt.

0 Komentāru