Par visiem pasta sūtījumiem no trešajām valstīm būs jāmaksā PVN

31 komentārs

Latvijā, tāpat kā pārējās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, drīzumā būs jāsāk piemērot Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) e-komercijas direktīvu. Tas nozīmē, ka ar 1.jūliju par pilnīgi visiem komerciālajiem pasta sūtījumiem no valstīm ārpus ES būs jāsniedz importa muitas deklarācija un par precēm jāmaksā PVN jau no pirmā centa. Šis visvairāk attiecas uz cilvēkiem, kuri bija iecienījuši par mazām summām iegādāties preces Ķīnas interneta veikalos.

Patlaban par sūtījumiem no trešajām valstīm PVN jāmaksā, ja preces vērtība pārsniedz 22 eiro. Taču no 1. jūlija visā ES par precēm, kas iegādātas ārpus bloka, PVN būs jāmaksā, sākot no pirmā centa.

“Visi sūtījumi, kas jau šobrīd pārsniedz 22 eiro, ir jāatmuito un par viņu ir jāmaksā nodoklis – principā dienā mēs saņemam jau šobrīd 500 deklarācijas,” norāda VID Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls.

Ar jauno kārtību vēlas aizsargāt ar Ķīnas precēm pārpludināto ES tirgu. Proti, tirdzniecība no trešajām valstīm rada negodīgu konkurenci Eiropas tirgotājiem, mazas vērtības preces tiek ievestas milzīgos apjomos, turklāt nemaksājot PVN.

“Piemēram, ja jūs pasūtat pildspalvu kādā populārā Ķīnas interneta veikalā vietnē, saņemot šo pildspalvu Latvijā, jūs saņemsiet ziņu, ka šī prece ir jāatmuito. Kā to var izdarīt, ir divas tādas pamata lietas, – viens, ka varat iesniegt šo deklarāciju EDS un lūgt šo pakalpojumu sniegt “Latvijas pastam”, – kas maksā 3,50 un par šo iegādāto preci ir jāsamaksā PVN,” skaidro Zukuls.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) arī aicina iedzīvotājus rēķināties, ka atmuitošana un PVN apmaksa būs jāveic arī par tām precēm, kas, piemēram, pasūtītas pirms 1.jūlija, bet piegādātas pēc. Cilvēki tiek aicināti arī pievērst uzmanību pasūtot preces no Eiropas, jo nereti ir gadījumi, kad sūtītāja centrālā noliktava atrodas kādā trešajā valstī. Tāpat jau šobrīd uzdarbojas krāpnieku uzturētas lapas, kurās tiek piedāvāts nodokļus apmaksāt pie pasūtīšanas.

“Ir bijuši arī tādi gadījumi, kad iegādājamies kādā populārā interneta vietnē preci tepat Eiropā, bet veikals viņu nosūta no trešās valsts. Pastāv arī tāda PVN sistēma reģistrētajā šajā sistēmā, tad jau pasūtot preces, samaksājat PVN  nodokli un arī par atmuitošanu rūpējās pārstāvis, bet jau šobrīd negodprātīgi vietņu uzturētāji piedāvā samaksāt nodokli, bet īstenībā tā nav un Jūs Latvijas budžetā neko nesamaksājat,” bilst Zukuls.

Jaunās kārtības ieviešana, protams, būs milzu darba apjoms gan muitai gan Latvijas pastam. VID aplēses liecina, ka tad pēc 1.jūlija iesniegto deklarāciju skaits būs 50 un pat 100 reizes lielāks. “Latvijas pastā” šie skaitļi ir vēl lielāki, līdz ar to tur ar lielām bažām raugās uz jaunās kārtības stāšanos spēkā.

“Latvijas pasts” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns norāda: “Tas varētu būt ap 25 000 sūtījumu dienā, kurus skars šī te jaunā kārtībā, bet to patieso ainu varēs redzēt tad, kad tas notiks un vai cilvēki būs jau ietekmējuši savus lēmumus vai nē. Otrs, kā tiks nodota šī informācija no sūtītāja valstīm, un te es gribu atgādināt, ka šis process būs ne tikai Latvijā, bet tas būs visā Eiropas Savienībā.”

Pasts jau šobrīd gatavo vairākus scenārijus, kā tikt galā ar šīs jaunās kārtības ieviešanu dzīvē.

“Šobrīd mums ir vairāki scenāriji, kurus mēs attīstām. Viens ir tāds, ka sūtījumus uzglabājam kaut kur šeit līdz tam, kamēr klienti veic atmuitošanu. Tas nāks ar milzīgu darbu klāt un pats izaicinošākais, ka tas nāks viss vienā dienā. Šobrīd tas būs tādā vienā vietā, mūsu ikdiena sagriezīsies ar kājām gaisā – papildus rezerves, telpas jābūt nepieciešamam uzglabāt ilgāk, un būs arī liela daļa neatmuitoto sūtījumu, kur cilvēki, sastopoties ar šo, to daļa nezinās un atteiksies no sūtījumu saņemšanas,” skaidro Vilcāns.

Pastā aicina cilvēkus rēķināties, ka Eiropas direktīvas par e-komerciju ieviešana sākotnēji radīs neērtības un pirms saņemt pasūtīto preci būs jāveic šīs papildus formalitātes un nodokļa apmaksa. Vienlaikus tiek prognozēts, ka sākotnēji sūtījumu apjoms no trešajām valstīm saruks.