Par viltota Covid‑19 drošības sertifikāta iegādi varētu draudēt pat cietumsods

1 komentārs

Turpmāk par viltota Covid-19 drošības sertifikāta iegādi varētu draudēt pat cietumsods. To paredz koalīcijas deputātu Saeimā iesniegtie likuma grozījumi. Kā atzīst Valsts policijā, šī joprojām ir aktuāla problēma.

Latvijā kriminālprocesu skaits par Covid-19 drošības sertifikātu viltošanu tuvojas 20 – daudz epizožu, aizturētas personas, arī konstatēti gadījumi par šādu darbošanos grupā.

“Tas, ko mēs esam atklājuši, noteikti vēl ir tikai redzamā daļa. Ceru un arī sajūtu līmenī jūtu, ka tas ir mazinājies pēc mūsu aktivitātēm, bet tā problēma vēl šur tur ir, un mēs arī pieķeram un aizturam šos cilvēkus. Tas faktiski notiek gandrīz vai ik nedēļu,” pauž Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Saeimā šajā jomā top izmaiņas. Sagatavots likumprojekts, kas pēc būtības skaidrāk nosaka atbildību par sertifikātu viltošanu, to iegādi vai šāda piedāvājuma izteikšanu. Patlaban praksē atklājušās grūtības, jo atsevišķu normu piemērošanai likumsargiem jāpierāda, ka sertifikāts tiešām izmantots, kas esot ļoti sarežģīti. Tagad pietiks ar iegādes faktu. Vienlaikus paredzēts, ka par šādiem gadījumiem varēs piemērot ne tikai naudas sodu vai piespiedu darbu, bet arī brīvības atņemšanu līdz vienam gadam. Tāpat atbildība gaidāma par citas personas sertifikāta izmantošanu.

Konkrētos likuma grozījumus, kas attiecas uz Covid-19 drošības sertifikātu viltošanu, Saeimā iesnieguši koalīcijas deputāti un cer tos pieņemt jau divu nedēļu laikā.

Kā norāda viens no likumprojekta iesniedzējiem, Andrejs Judins (JV), iecerēts tam lūgt steidzamību, taču nepieciešamas vēl diskusijas un gluži vienā dienā šādu regulējumu nevajadzētu pieņemt. Likumprojektā arī paredzēts atbrīvot personu no kriminālatbildības, ja tā pati ziņos par viltota sertifikāta iegādi.

“Tagad ir situācija – vairāki cilvēki ir sapratuši, ka viltojums dzīvību neglābs, bet ziņot arī baidās. Mēs gribam skaidri iedrošināt cilvēkus informēt un šo problēmu risināt,” norāda Judins.

Saeima likumprojektu ceturtdien nodeva izskatīšanai Juridiskajā komisijā.

1 komentārs