Par vakcināciju pēc “dzīvās rindas” principa liela interese

1 komentārs

Garas, jo garas rindas sestdien, 17.aprīlī, bija novērojamas pie visiem astoņiem vakcinācijas centriem septiņās pilsētās Latvijā, kuros poti pret Covid varēja saņemt ikviens, kurš to vēlas. vēsta TV3 Ziņas.

Septiņās pilsētās sestdien noritēja iedzīvotāju vakcinācija pēc “dzīvās rindas” principa. Iedzīvotāju gatavība vakcinēties sestdien pārsniedza vakcīnu pieejamību, tādēļ jau rīta pusē vairumā centru rindas tika slēgtas.

Cēsīs vakcinācijas centrs ierīkots jau kādu laiku tukšajās veikala telpās, pašā pilsētās centrā. Iepriekš šeit iedzīvotāju rindās stāvēja, lai tiktu pie kārotajiem produktiem, tagad  šeit rindas atkal – tikai daudz, daudz reizes lielākas.

Rindas Cēsīs divas. Garākajā pie potes kāroja tikt iedzīvotāji ārpus prioritārajām grupām un tās stiepās tik tālu, ka šaurajā Bērzaines ielā Cēsīs nemaz nevarēja redzēt galu. Pirmie vakcinēties gribētāji šeit ieradušies jau līdz ar saules lēktu.

“Šobrīd spīd saule, ir silti un patīkami, es smaidu, redzat, bet sešos no rīta bija +3 grādi,” stāsta viens no vakcinēties atnākušajiem, Andrejs.

Kamēr jāgaida, katrs laiku tērē pa savam – kāds ada, cits ņēmis līdzi krēslu un grāmatas, piemēram, Ilze paspējusi noklausījos vienu, pēc viņas vārdiem, ļoti interesantu lekciju, bet pēcāk ķērusies pie grāmatas lasīšanas. Sagatavojusies tam, ka būs jāgaida.

Taču brīvā rinda pirmo stundu tā arī neizkustas. Cēsīs daudz sanākušo no prioritārajām grupām un viņiem sava rinda un arī priekšroka.

“Šī rinda iet ātrāk. Šajā rindā ir iedzīvotāji, kuriem nodzīvotā mūža ilgums ir krietni lielāks par atlikušo, tāpēc nevar gaidīt tik ilgi. (..) Gribās šajā vasarā vēl kādu dāmu pie vestes piespiest, kundzīti. Ko tad, jādzīvo ir,” stāsta Imants.

Tikai pēc pirmās stundas ievieš rāvējslēdzēja principu – pamīšus pie potēm tiek gan seniori, gan pārējās prioritārās grupas, gan tie, kuri dzīvajā rindā gaida jau ceturto stundu.

“Sajūtas ir nepārspējamas, jo viss kustas lēnām uz priekšu. Un tūlīt es jau būšu pie tā “augļa”. Kā mēs te smejamies, nekad nebūtu dzīvē iedomājies, ka četras stundas gaidīšu, lai tiktu “SuperNetto” iekšā. Tas jau pats par sevi ir notikums, ir tāda svētku sajūta,” pacilāts ir Andrejs.

Vēlāk izrādās, ka vakcinācijas temps ir tik lēns, jo šodien Cēsīs vien divi potētāji uz visu vakcinācijas centru. Ilgā gaidīšana iedzīvotāju vidū sāk radīt spriedzi un neapmierinātību.

“Varbūt stundā trīs cilvēki iziet. Rēķiniet, te ir kādi 30, tad, cik stundas mums ir jāstāv? (..) Tur tikai viens špricētājs, viens vakcinētājs. Nu, kas tā par lietu ir?” neizpratnē ir Vija.

Arī Sanita bažījas, vai dabūs vakcīnu pret Covid-19. “Es ceru, ka šodien dabūšu, bet mana neapmierinātība ir par to, ka plkst. 9 no rīta, saskaitot cilvēkus, viņi jau ir kādi 350 un nedabon poti jau no rīta. Tas nozīmē, ka organizācijā ir ļoti lielas nepilnības,” uzskata viņa.

Taču daudzi iedzīvotāji, lai gan rindās gaida jau stundām un sāk jau arī nogurt, ir saprotoši un notiekošo uztver pozitīvi.

“Tā patlaban ir vienīgā iespēja, kā es savā vecuma grupā varu tikt pie vakcīnas un līdz ar to, ar to jārēķinās. (..) Kā mēs redzam, apejot ap stūri, cilvēkiem ir interese. Nav tā, ka negrib vakcinēties, tas ir mīts, ka negrib vakcinēties. Cilvēki grib vakcinēties, te ir pierādījums,” norāda Ints.

“Sajūtas ir tādas, kā studentu gados – alkohola veikalos bija rindas, stāvēja, divas, trīs stundas. Tagad arī. Eksperiments ir izdevies, cilvēki atsaucīgi, viss notiek,” priecājas Juris.

Pirms pusdienlaika, saprotot, ka ar šādiem vakcinācijas tempiem uz priekšu netiks, uz Cēsu vakcinācijas centru nosūta divas brigādes no Rīgas, tādējādi dubultojot vakcinācijas jaudas. Papildu tam, pašvaldība atved krēslus, pārvietojamās labierīcības un izsniedz ūdeni rindā gaidošajiem. Lai gan sestdien, 17.aprīlī, Cēsis bija plānots vakcinēt 300 cilvēku, poti saņēma teju 400 iedzīvotāju.

Lasi vēl par vakcināciju 17.aprīlī: