Par studentu plaģiātiem sodi Latvijā ir krietni maigāki nekā ārvalstīs

3 komentāri

Drīzumā apritēs divi gadi, kopš Latvijā starp augstskolām ieviesta vienota sistēma plaģiātu noteikšanai, un šobrīd tajā iesaistītas 12 augstskolas. Kā veicas ar plaģiātisma apkarošanu universitātēs?

Pirms diviem gadiem, kad Agija Latvijas Universitātē beidza bakalaura programmu, tā bija pirmā reize, kad noslēguma darbus pārbaudīja antiplaģiātu sistēma, salīdzinot to ar vēl citu augstskolas studentu darbiem. Cik daudzus sistēma iegāza, paši studenti nemaz nezina.

Teju anonīma un no svešām acīm tiek sargāta arī pati programma, kas pēc dažiem mēnešiem pārbaudīs arī Agijas maģistra darbu. Tikmēr Rīgas Stradiņa Universitātē dubults neplīst – te studentu darbus pārbauda ar divām antiplaģiātu programmām, viena no tām ir starptautiska.

Datu aizsardzības likums aizliedzot plaģiātu radītāju vārdus publicēt pie kauna staba, tomēr gadā apmēram 10 studenti šā iemesla dēļ tiek atskaitīti no Stradiņa universitātes. Arī paši studenti piekrīt, ka plaģiātisms ir liela problēma, bet pie plaģiātu ķērāja esamības ir jau pieraduši.

Visbiežāk gan “Stradiņos”, gan Latvijas Universitātē sistēma par plaģiātiem brīdina Sociālo zinātņu fakultātēs. Tas saistīts arī ar iesniedzamo darbu apjomu. Latvijas Universitātes sociālo zinātņu fakultātē uzskata, ka sistēma ir sevi attaisnojusi.

Stradiņa Universitātē norāda, ka lielākā problēma ir tā, ka cīņa ar plaģiātiem notiek tikai augstskolu līmenī. Tāpat arī sodi nereti ir pārāk maigi, jo, piemēram, citās valstīs, pēc tam ceļš uz augstāko izglītību vispār ir liegts.

Arī Latvijas Universitātē piekrīt, ka skolām būtu jāpievērš uzmanība, lai plaģiāts jau nekļūtu par tradīciju no skolas sola. Tomēr, cik daudz plaģiātu sistēmai gandrīz divos gados izdevies atrast, apkopotas statistikas nav.

Video

TOP komentāri

 • Aiva
 • Ārzemnieks
  +1 +1 0

  Ārzemnieks

  Ārzemēs tiešām sodi bargāki....tur, ja izmet no augstskolas par plaģiātu, uz noteiktu laiku ir aizliegums studēt. Latvijā jau viegli - raksti plaģiātu, tevi izmet, atjaunojies studijām.
 • Studente
  +1 +1 0

  Studente

  Kopš darbojos savas augstskolas studējošo pašpārvaldē, ir bijuši neskaitāmi plaģiātu gadījumi. Man liekas, ka problēma ir tajā, ka studenti nemaz nezina, kas īsti ir plaģiāts, jo par to stāsta uzsākot studijas, kad jaunajiem studentiem prātā ir tikai pirmās studentu dzīves ballītes. Tāpēc studenti bieži vien domā, ka jānokopē ir viss darbs, bet par vienu nodaļu vai rindkopu nekas nebūs... Nē, pietiek vien ar septiņiem vārdiem pēc kārtas no cita darba un neuzliktu atsauci. Tāpat studenti nemaz nezina, cik plaģiātu gadījumi augstskolā ir, un kādi sodi par to draud. Un, ja liekas, kas neviens jau nezinās, tad nē - katrs smagākais plaģiāts tiek izskatīts gan no pasniedzēju puses, gan studentu (tā kā arī kursabiedri, kas darbojas studentu pārstāvniecībā, var redzēt tavu darbu).

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl