Par šmakovkas epicentru šobrīd top Daugavpils, tomēr šajā ceļā parādījusies kāda problēma

Pievienot komentāru
Par šmakovkas epicentru šobrīd top Daugavpils, tomēr šajā ceļā parādījusies kāda problēma

Latvijas otra lielākā pilsēta Daugavpils šobrīd top par pašbrūvētā degvīna, kas tiek dēvēts arī par šmakovku, epicentru. Daugavpilī jau pavisam drīz tiks atvērts latgaliešu nacionālā dzēriena muzejs. Tomēr parādījusies kāda problēma – muzejam rodas grūtības sameklēt legālu šmakovku pietiekamos daudzumos…

Daugavpils pašā centrā – Vienības namā – sāk iekārtoties Šmakovkas muzejs. Latgales tradicionālā dzēriena nosaukums – šmakovka – cēlies no poļu vārda smakovatj jeb “izbaudīt”. Tad nu arī muzeja pārstāvji sola, ka apmeklētāji varēs stundu ar audiogida starpniecību baudīt ekspozīciju sešās valodās.

Īstas tradicionālas šmakovkas pagatavošanai ir daudzas receptes. Bet sākuma process gandrīz neatšķiras no cita tradicionālā stiprā alkoholiskā dzēriena – kandžas – gatavošanas. Katram meistaram ir sava recepte, savs piesitiens un noslēpumi, lai brāgu pārveidotu par šmakovku. Saka, ka garšīgāka esot šmakovka uz rudzu bāzes no miežiem.

Foto

Topošajā muzejā zina stāstīt, ka Latgalē pirms 100 gadiem īsto meistaru pagatavota šmakovka kalpoja pat par maksāšanas līdzekli – naudas vietā.

Māris Bozovičs, Šmakovkas muzeja idejas iniciators:

Šmakovka vēsturiski kalpoja kā valūta – tas bija diezgan populārs bartera līdzeklis.

Arī mūsdienās Latgales pusē vēl joprojām esot palikuši īstie šmakovkas meistari, kuri gan īpaši neafišējas – licences alkohola pagatavošanai viņi vēl joprojām nepasūta. Tā arī esot problēma topošajam muzejam.

Māris Bozovičs, Šmakovkas muzeja idejas iniciators:

Latgale faktiski ir viens no nedaudzajiem reģioniem Eiropā, kur šmakovkas darināšana vēl joprojām ir pagrīdē, bet tā ir viena no plašākām Eiropas kulinārā mantojuma tradīcijām.

Iepazīties ar šo tradīciju Daugavpilī varēs jau maijā. Muzejā tagad vēl notiek pēdējie iekārtošanas darbi. Joprojām gan vēl nav skaidrs – vai muzeja apmeklētāji varēs arī izgaršot šmakovku, jo vēl joprojām nav atrisināts jautājums ar legāla šmakovkas piegādātāja atrašanu. Muzeja darbinieki ar laiku blakus ekspozīcijai plāno arī atklāt restorānu, kur dzērienu varēs arī baudīt.

Video

Lasi vēl