Par “oligarhu lietas” izmeklēšanas komisijas konsultantu pieņem ar Lembergu saistītu juristu

4 komentāri

Otrdien, 15. augustā, Saeimā uz sēdi sanāca “oligarhu lietas” izmeklēšanas komisija. Kā atklājās, tā par konsultantu pieņēmusi advokātu, kurš vēl gada sākumā pārstāvējis Aivara Lemberga dēlu Anriju.

Pati sēde gan tika veltīta “oligarhu lietas” uzraudzībā iesaistīto prokuroru iztaujāšanai, – viņi atzina, ka lietu nācās izbeigt, jo nekvalitatīvā operatīvā darba, informācijas noplūžu un arī likuma nepilnību dēļ likuma pārkāpumus juridiski nebūtu iespējams pierādīt.

Ingunas Sudrabas ievēlēšana par tā dēvētās “oligarhu lietas” izmeklēšanas komisijas vadītāju izraisīja sašutumu, jo viņa pati šajā lietā noklausītajās sarunās tiek nosaukta kā iespējamā Krievijai izdevīgā Latvijas premjerministre. Tāpēc kritiķi politiķei pārmet interešu konfliktu, ko pati Sudraba gan noliedz. Otrdien izmeklēšanas komisijas sēdē viņa paziņoja, ka darbā par komisijas konsultantu pieņemts jurists Aldis Alliks.

Alliks kā zvērināts advokāts iepriekš pārstāvējis Anriju Lembergu, kura tēvs Aivars izmeklētāju noklausītajās un žurnālā “Ir” publicētajās “Rīdzenes sarunās” parādās kā to dalībnieks. Bet arī šajā faktā Sudraba interešu konfliktu nesaskata.

Inguna Sudraba
Parlamentārās izmeklēšanas komisijas priekšsēdētāja

Viņš informēja mani par to, ka savā laikā šādā lietā viņš ir iesaistījies. Tā lieta nav nekādā veidā saistīta ar izmeklējamo kriminālprocesu vai pat pakārtotā veidā nav saistīta. Un, ja pat kaut kādā brīdī kaut kādas bažas radīsies, viņš nevarēs konsultēt šajā jautājumā.

Sudrabai Alliks esot bijis vajadzīgs kā kvalificēts un praktizējošs jurists, kurš palīdzēs gatavot informācijas pieprasījumus, kā arī komisijas galaziņojumu. Arī Alliks noraidīja interešu konfliktu, kaut atzina, – viņa bijušais klients “oligarhu sarunās” varētu būt pieminēts.

Pašā komisijas sēdē politiķi iztaujāja trīs “oligarhu lietā” iesaistītus prokurorus. “Oligarhu lietas” uzraugu Māri Leju, viņa tiešo priekšnieku Modri Adleru un Juri Jurisu.

Sēdes sākumā prokurors Leja izklāstīja savu redzējumu par iemesliem, kādēļ lieta izgāzās, – viņš jau no paša sākuma esot teicis, ka ar viesnīcā “Rīdzene” noklausītajām Aināra Šlesera sarunām nepietiek, lai juridiski pierādītu noziegumu. Tādēļ bijis augstā kvalitātē jāorganizē pārējās slepenās operatīvās darbības, kā informācijas vākšana un noklausīšanās. Leja lika saprast, ka tieši te Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbs klibojis.

Māris Leja
prokurors

Tēlaini izsakoties, šos operatīvos darbību pasākumus mēs varam salīdzināt ar mājas pamatiem. Ja tie ir vāji, tad uz tiem nevar uzcelt spēcīgu karkasu. Proti, ar kriminālprocesa izmeklēšanas darbībām mēs nevaram saglābt to, kas ir pietrūcis veicot operatīvo darbību pasākumus.

Tolaik KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļu vadīja Juris Jurašs.

Jurašu Leja gan vārdā neminēja, tā vietā kritizējot Jutu Strīķi. Viņaprāt, toreizējā KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas sākumā radījusi nelielu haosu, liekot procesa ietvaros izmeklēt arī tādas lietas, par kurām tas nemaz nebija sākts. Strīķe gan pārmetumus noraida.

Juta Strīķe
bijusī KNAB priekšnieka vietniece

Es diemžēl neesmu precīzus vārdus dzirdējusi, kurus tad virzienus nav jāizmeklē, ja tur saskata noziedzīgu nodarījumu. Ja ir redzams, ka izdarīts noziegums, tad ir pienākums izmeklēt, uz ko tas norāda. Bet galvenais, ja mani nebūtu vajājuši un neskaitāmas reizes atlaiduši, es nepiekāptos un būtu panākusi, ka tā lieta nonāk tiesā.

Akmeni izmeklētāju dārziņā meta arī virsprokurors Modris Adlers, aizrādot, – kaitējums izmeklēšanai nodarīts, jo informācija par noklausīšanos līdz Šleseram noplūdusi, teju tiklīdz tā uzsākta.

Modris Adlers
Virsprokurors

Ja Šlesers kungs jau pēc apmēram nedēļas vai divām, pēc speciālo operatīvo pasākumu uzsākšanas. zināja, ka viņu klausās – vai viņš ticēja vai neticēja, mēs nevaram to pateikt. Un izmērīt to kaitējumu mēs ar nevaram.

Tā dēvētās “oligarhu lietas” ietekmē 2011. gadā tika atlaista Saeima, tomēr pērn to izbeidza bez rezultāta. Šajā lietā izmeklētāji darbojās divos galvenajos virzienos – centās pierādīt Aināra Šlesera iespējamās slēptās īpašumtiesības Rīgas tirdzniecības ostā. Un izmeklēja tirgošanos ar ietekmi, vēlot Rīgas brīvostas valdi.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl