Par nepamatotu ieslodzīšanu psihoneiroloģiskajā slimnīcā no valsts piedzen 90 000 eiro

4 komentāri
Par nepamatotu ieslodzīšanu psihoneiroloģiskajā slimnīcā no valsts piedzen 90 000 eiro
Foto: Pixabay.com

“Raustāmas lelles mafijas rokās” – par šī un līdzīgu epitetu veltīšanu augstām amatpersonām Mārtiņš Raudevs pirms 13 gadiem samaksāja ar piecu mēnešu ieslodzījumu psihoneiroloģiskajā slimnīcā. Šonedēļ tiesa lēma, ka sods bija nepamatots, un tā lika valstij kompensācijās maksāt 90 000 eiro. Raudeva advokāts par to gandarīts, tikmēr Tieslietu ministrija komentāros skopa.

2000.gadā pret Mārtiņu Raudevu tika sākts kriminālprocess par Augstākās tiesas tiesneša goda aizskaršanu. Raudevs tiesājās, mēģinot atgūt parādu no biznesa partnera, taču sadusmots par tiesneša rīcību, rakstīja iesniegumus policijai, prokuratūrai.

Viņš skarbos vārdos nodēvēja gan tiesnesi, gan veselu plejādi augstas raudzes likumsargu – toreizējo Ģenerālprokuroru Jāni Maizīti, KNAB šefu Loskutovu un citus. Lūk neliels piemērs, kādus epitetus Raudevs piedēvēja svarīgām valsts amatpersonām.

“”Raustāma lelle noziedzīgas mafijas rokās” – nu tā viņš rakstīja Cilvēktiesību komisijai, Saeimai, tā tālāk,” stāsta advokāts Artūrs Zvejsalnieks. 2002.gada septembrī tiesa atzina, ka Raudevs izdarījis noziegumu – valsts amatpersonas goda un cieņas aizskaršanu.

Pirms lēmuma izpildes, 2003.gada oktobrī Satversmes tiesa pasludināja spriedumu, atzīstot Krimināllikuma 271.pantu, par kuru Raudevs tika tiesāts, par neatbilstošu Satversmei. Paradoksāli, bet lēmuma izpilde tika sākta. Raudevs 2004.gada jūlijā ekspertīzes veikšanai ar tiesas lēmumu piespiedu kārtā tika ievietots psihiatriskajā slimnīcā, kur viņam arī bija norīkota apsardze.

Tā ir viena no smagākajām metodēm, ko izmanto pret sabiedrībai bīstamiem garā vājajiem, uzsver Raudeva advokāts. “Raudevs ar lūgumiem par nekavējošu atbrīvošanu no psihiatriskās slimnīcas bija vērsies gan tiesā, gan prokuratūrā, tomēr tās uz iesniegumiem nereaģēja. Kopumā psihiatriskajā slimnīcā Raudevs pavadīja vairāk kā piecus mēnešus, turklāt tika sazāļots,” norāda advokāts.

“Es saprotu, jā, tika lietoti medikamenti. Bet atkal – neesmu mediķis, nevaru iedziļināties. Raudeva lieta ir viena no tām, kas faktiski lika pārskatīt sistēmu, kā Latvijā notiek piespiedu ārstēšana, kādas ir cilvēktiesības, tā ka šis ir viens posms garā ķēdē, kas pamainīja sistēmu,” turpina Zvejsalnieks.

Šonedēļ Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa lēma piedzīt no valsts morālā kaitējuma kompensāciju 90 000 eiro apmērā par labu Raudevam par nepamatotu rīcībspējas atņemšanu un viņa ievietošanu psihiatriskajā slimnīcā. Raudevs cerēja saņemt 18 miljonu eiro kompensāciju, bet pagaidām vēl nav ziņojis advokātam, vai lēmumu pārsūdzēs.

Taču to noteikti darīs valsts – tā rakstiski ziņo Tieslietu ministrijas pārstāvis. Vairāk par šo paziņojumu, ministrija situāciju nekomentē.

Ministrija vērš uzmanību, ka šajā civillietā par kompensāciju tiesas spriedums nav stājies spēkā. Tas ir pirmās instances spriedums, kuru var pārsūdzēt. Līdz ar to pagaidām ministrija atturēsies no komentāru sniegšanas.

Kopš ieslodzīšanas trako mājā Raudevam, kurš tagad ir pensionārs, nācās gaidīt 13 gadus, lai sadzirdētu viņam pozitīvu tiesas lēmumu. Tomēr tiesvedība, visticamāk, ilgs vēl vairākus gadus, kamēr lieta izies visas tiesu institūcijas.

4 komentāri