Par necieņas izrādīšanu latviešu valodai turpmāk varēs sodīt ar 700 eiro, paredz jauni likuma grozījumi

36 komentāri
Par necieņas izrādīšanu latviešu valodai turpmāk varēs sodīt ar 700 eiro, paredz jauni likuma grozījumi
Foto: LETA

Saeimas konceptuālu atbalstu guvis Nacionālās apvienības ierosinājums palielināt sodus par valsts valodas pārkāpumiem. Grozījumi paredz, ka par necieņas izrādīšanu latviešu valodai turpmāk varēs sodīt ar 700 eiro. Lielākas soda sankcijas varētu piemērot arī valsts amatpersonām – par atkārtotiem pārkāpumiem tās uz laiku pat varētu atstādināt no amata.

Pašlaik par valsts valodas lietošanas pārkāpumiem soda nauda svārstās no 35 līdz 280 eiro. Atbildīgais par sodu piemērošanu ir Valsts valodas centrs, kas īpaši rūpīgi seko līdzi amatpersonu valodas lietojumam.

Iestādes nežēlastībā pēdējā laikā vairākkārt kritis Rīgas mērs Nils Ušakovs, kas sodīts par komunikāciju krieviski sociālajos tīklos un Ēnu dienā ar skolēniem. Nacionālās apvienības skatījumā, pret valodas lietošanas pārkāpumiem jāvēršas vēl striktāk.

Raivis Dzintars
NACIONĀLĀS APVIENĪBAS LĪDZPRIEKŠSĒDĒTĀJS

27 gadus pēc neatkarības atjaunošanas sodi nevar būt tādi paši kā piecus gadus pēc neatkarības atjaunošanas. Ja ir nihilistiska rīcība no amatpersonu puses, tad valstij ir jāveic atbildes gājiens.

Grozījumi administratīvo pārkāpumu kodeksā paredz, ka par valsts valodas lietošanu nepietiekamā apmērā amatpersonām varēs piemērot 700 eiro sodu un par atkārtotu pārkāpumu arī atstādināt no amata. 700 eiro sods pienāksies arī privātpersonām par necieņas izrādīšanu latviešu valodai. Savukārt juridiskas personas varēs sodīt pat ar 10 000 eiro. Pret plānotajām izmaiņām Saeimas sēdē šodien debatēja vien saskaņas deputāti, akcentējot, ka ar represijām piespiest iemīlēt latviešu valodu nevarēs.

Sergejs Potapkins
SAEIMAS DEPUTĀTS (SASKAŅA)

Valdošā koalīcija pēdējos gados nodarbojas ar cittautiešu valodas noniecināšanu, ierobežošanu, mazākumtautību iebiedēšanu un vietas ierādīšanu.

Likumprojekts paredz arī stingrākus sodus par nosaukumu neveidošanu un nelietošanu valsts valodā, kā arī TV raidījumu un filmu netulkošanu valsts valodā. Izmaiņas šodien pieņemtas pirmajā lasījumā, un Tieslietu ministrija vēl sola vērtēt, vai piedāvātie sodi ir samērīgi.

36 komentāri