Komentāri

Jā, nezinām vēl, kā būs ar nodokļu reformu uz valsts simtgadi un vai tur būs iemesls kaut ko svinēt, bet jau nākamnedēļ – 4. maijs, neatkarības atjaunošanas diena. Ievadot valsts simtgades svētkus, sabiedrībā pazīstami ļaudis 4. maijā iestādīs simts ozolus, kas pierobežas novados apskaus Latviju. Arī citi aicināti piedalīties ozolu stādīšanā. Un šogad arī izskan aicinājums turpināt ieviest balto galdautu tradīciju ceturtā maija svinībās.

2015. gadā veiktā aptaujā atklājās, ka 4. maiju par sev personīgi nozīmīgiem svētkiem uzskata tikai divi procenti Latvijas iedzīvotāju un tikai 5% skolu tos iekļauj svinamo dienu sarakstā. Tādēļ Kultūras ministrija sāka centienus Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienai piešķirt jaunu nozīmi, aicinot cilvēkus to pavadīt ģimenes lokā pie balta galdauta.

“Klāt baltu galdautu uz gara galda, tā jāsaka arī ir sena tradīcija. Un tam ir savs simbolisms. Tas nozīmē dot aizsardzību novēlēt svētību. Mūsu senčiem galds bija kā mikropasaule un uzklājot balstu galdautu mēs šo pasauli aizsargājām,” teic kultūras ministre Dace Melbārde.

Šoreiz gan brīvības svētkus pavadīs vēl kāda akcija – “Apskauj Latviju”. Tās ietvaros dažādi valstsvīri un sabiedrībā pazīstamas personas 45 Latvijas pierobežas novados iestādīs 100 ozolus, kas stāvēs simboliskā sardzē pār mūsu valsti, ieskaujot to no visām pusēm. Ozolu stādīšana vienlaikus būs arī pirmais Latvijas simtgades pasākums. Tādēļ pirmie četri kociņi atradīsies četros Latvijas tālākajos ziemeļu, rietumu, dienvidu un austrumu punktos, kur jau 1998. gadā, svinot Latvijas astoņdesmitgadi tika uzstādītas piemiņas zīmes.

“Mērķis ir veicināt Latvijas tautas vienotību un piederības sajūtu, vienojoties šajā simboliskajā rīcībā – ozolu stādīšanā. No seniem laikiem jau mēs zinām tādus teicienus kā stiprs kā ozols, stalts kā ozols, līdz ar to šādā veidā mēs godinām mūsu Latvijas krietnos vīrus,” saka iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

Ozolu stādīšana nav paredzēta tikai politiķiem un slavenībām, lai gozētos kameru priekšā. Apskaut Latviju ir aicināti visi mūsu valsts iedzīvotāji. Tādēļ no 4. maija Latvijas simtgades mājaslapā būs pieejama īpaša interaktīva karte, kurā katrs cilvēks varēs atzīmēt vietu, kur iestādījis ozolu, un augšupielādēt tā fotogrāfiju.

 

Lasi vēl