Par brīvprātīgajiem vēlēšanu novērotājiem pieteikušies tikai 18 cilvēki

Pievienot komentāru
Par brīvprātīgajiem vēlēšanu novērotājiem pieteikušies tikai 18 cilvēki
Foto: LETA

Pagaidām visā Latvijā gaidāmajām 12. Saeimas vēlēšanām pietikušies vien 18 brīvprātīgie novērotāji.

Kopš 2010. gada Latvijā katram vismaz 16 gadus vecam iedzīvotājam ir iespēja kļūt par brīvprātīgo novērotāju vēlēšanās. Gribētājiem ir jāiepazīstas ar Saeimas vēlēšanu nosacījumiem, Centrālās vēlēšanu komisijas Interneta tīmekļa vietnē jāatbild uz mācību kursa noslēguma jautājumiem par vēlēšanu norisi un balsu skaitīšanu, kā arī jāaizpilda pieteikuma anketa.

Piemēram, Jānis Ābols par brīvprātīgo novērotāju pieteicies, jo vēlas vairāk uzzināt par vēlēšanu gaitu. Pēdējo sešu gadu laikā viņš kā novērotājs piedalījies vairākos sporta un izklaides pasākumos, tostarp ”Nordea” maratonā, gan Dziesmusvētkos un Koru olimpiādē.

Kristīne Bērziņa CVK Informācijas nodaļas vadītāja:
Cilvēki citreiz pārprot, ka viņi būs vēlēšanu komisijas darbinieki. Taču, ja viņi piesakās par novērotājiem, tā noteikti nav. Novērotāju pienākums ir skatīties, vai viss notiek atbilstoši likumiem. Pierakstīt to, kas nenotiek korekti un informēt par to iecirkņa komisijas priekšsēdētāju. Novērotājs ir vēl vienas acis un ausis, kas skatās un klausās, lai viss notiktu likumā noteiktajā kārtībā.

Novērotāju misija ir ne vien būt klāt vēlēšanu dienā, bet arī vērot balsu skaitīšanas procesu, lai pēc tam varētu apstiprināt, ka vēlēšanu iecirkņos visas balsis ir saskaitītas godīgi un nav šaubu par vēlēšanu rezultātiem.

Projekts tiek īstenots kopš 2010. gada. un šajā laikā iespēju novērot vēlēšanas un tautas nobalsošanas izmantojuši vairāk nekā astoņi simti iedzīvotāju. Pārsvararā par novērotājiem piesakās studenti un vecāka gadagājuma cilvēki.

Pieteikties par vēlēšanu novērotāju var līdz 2. oktobrim.