Par Atveseļošanās fonda naudu redz reģionos uzbūvēt 700 dzīvokļus

8 komentāri

Ekonomikas ministrija cer, ka Latvijas reģionos jau nākamgad varētu sākties cenā zemu jaunu daudzdzīvokļu māju būvniecība – Eiropas Savienības piešķirtais finansējums ekonomikas stimulēšanai pēc Covid-19 krīzes būšot pietiekams vismaz 700 dzīvokļu uzbūvēšanai, vēsta TV3 Ziņas.

Tas saskan ar Ekonomikas ministrijas citu aktivitāti – tikko ir izstrādāts daudzdzīvokļu ēkas būvniecības tipveida projekts, ko varēs izmantot jebkurš būvnieks.  Projekts uztaisīts tādā detalizācijā, ka ir iespējams redzēt visus komunikāciju vadus, pieslēguma vietas, vannas, podus. Var redzēt gan katru rozeti, kur tām jāatrodas ēkā, šahtu tīkli.

Jaunradītais tipvedia daudzdzīvokļu mājas būvprojekts un inženiertehniskais projekts ļaušot attīstītājam ietaupīt līdz 5-8% no būvniecības procesa izmaksām. Pēc Ekonomikas ministrijas pasūtījuma, tagad šo moderno tipveida projektu var jebkurš bezmaksas lejupielādēt un lietot. Cerība, ka to izmantos pašvaldības, lai būvētu īres namus un risinātu dzīvojamā fonda trūkumu.

Ēriks Kehris, tipveida daudzdzīvokļu nama izstrādes projekta vadītājs, SIA “Cubed”

“Šis projekts kopumā nav bijis domāts Rīgai, bet vairāki reģioniem, tāpēc uzdevumā bija cieti kritēriji, kādai jābūt cenai, tā lai to varētu uzbūvēt jebkurā vietā, tajā pašā laikā ievērojot visus energoefektivitātes un dzīvošanas standartus.”

“Ēka ir domāta cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Jebkurš dzīvoklis ir pielāgojams. Lifts atbrauc uz pirmo līmeni. Tas ir aktuāli arī māmiņām ar bērnu ratiņiem,” vizualizēja SIA “Cubed” arhitekts Leonards Kalniņš.

Jaunradītājā tipvedia projektā ir dzīvokļi ar vienu līdz četrām istabām. Projekta autori analizēja dzīvokļu plānojumus dažādos jaunajos projektos, un tur redzētais šaurums un nepilnības, piemēram, ka nav kur noslēpt pat putekļu sūcēju, kalpoja par paraugu radīt cilvēka sadzīvei labāku plašāku plānojumu.

Leonards Kalniņš, SIA “Cubed” arhitekts

“Mēs pievērsām uzmanību, kas ir nepieciešams cilvēkam, un tam arī pielāgojām dzīvokļu plānojumus. Rīgā ir redzēti visādi brīnumi, visādi projekti. Elementāri – ja tu neieprojektē šādu saimniecības telpu dzīvoklī, tad kāds no istabas stūriem kļūst par šo saimniecības telpu. Tas samazina dzīves kvalitāti, komfortu.”

Ekonomikas ministrija tagad sagaida pašvaldību aktīvu rīcību, piesakoties ekonomikas Atveseļošanas fondā paredzētajiem miljoniem īres namu būvniecībā. Tikko radītais zemu izmaksu tipveida daudzdzīvokļu mājas projekts esot tieši tam piemērots. Rēķināts, ka vienas 90 dzīvokļu mājas uzbūvēšana izmaksās astoņus miljonus eiro.

Ilze Beinare, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniece mājokļu un būvniecības jautājumos

“Tas, ko mēs esam rēķinājuši, ņemot vērā pieejamo Covid naudu, mēs varētu uzbūvēt 700 dzīvokļus. Vismaz. Strādājam ciešā sadarbībā ar Latvijas pašvaldību savienību, ir konkrētas pašvaldības, kas jau ir izrādījušas ļoti lielu interesi būvēt mājas.”

Savukārt privātuzņēmēji, kas plāno pieteikties šai ekonomikas Atveseļošanas fonda naudai, lai necerot uz peļņu.

“Mēs ierobežosim noteikti būvniecības izmaksu apjomu, kas būtu attiecināms no Covid-19 naudām, tādā veidā samazinot potenciālās peļņas apjomu. Šie projekti nav orientēti uz būtiskas peļņas gūšanu. Tur ir valsts atbalsta nosacījumi, kas ir jāņem vērā, un tas ir būtisks aspekts,” pauda ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniece mājokļu un būvniecības jautājumos Ilze Beinare.

Galvenais iemesls, kāpēc privātie attīstītāji līdz šim nav būvējuši daudzdzīvokļu mājas reģionos pārdošanai, lai gan vajadzība liela, ir neticība cilvēku maksātspējai.
8 komentāri