Par aizliegtu vienošanos Latvijas lielākajiem būvmateriālu tirgotājiem uzlikts pamatīgs sods

1 komentārs

Konkurences padome ceturtdien, 12. oktobrī, plašāk vēstīja par pamatīgajiem naudassodiem, kas uzlikti Latvijas lielākajiem būvmateriālu tirgotājiem.

Sods teju sešu miljonu eiro apmērā piemērots pazīstamām tirdzniecības ķēdēm – “Depo”, “Senukai” un “Kurši”. Starp viņiem pastāvējusi aizliegta vienošanās par cenu līmeni plaši patērētajai firmas “KNAUF” produkcijai.

Kartelī piedalījies arī tirgotājs “Krūza”, kas gan ticis cauri ar mazāku sodu, jo ar Konkurences padomi sadarbojies un noslēdzis izlīgumu. Pārējie tirgotāji gan savu vainu neatzīst un sola tiesāties.

Aizliegta vienošanās starp būvmateriālu ražotāju “Knauf”, tā grupā ietilpstošo uzņēmumu “Norgips” un vairākiem veikalu tīkliem tikusi noslēgta 2005. gadā un ilgusi 10 gadus. Analizējot e-pasta saraksti un citus dokumentus, konkurences sargi atklājuši, ka veikalos “KNAUF” produktu cenas noteiktas atbilstoši ražotāja rekomendācijām, turklāt regulāri notikusi veikalu savstarpēja cenu pielāgošana.

Jānis Račko
Konkurences padomes loceklis

“Knauf” un “Norgips” sniedza norādes mazumtirgotājiem, kāds cenu līmenis viņiem būtu jāievēro. Mazumtirgotāji pēc tam lika klāt vēl savu uzcenojumu.

No aizliegtās vienošanās lielākie zaudētāji ir patērētāji, jo karteļa dēļ jūtami augušas atsevišķu preču mazumtirdzniecības un arī vairumtirdzniecības cenas. Vienošanās ierobežojusi arī konkurenci.

Jānis Račko
Konkurences padomes loceklis

Tā kā mazumtirgotāji bija ieinteresēti pelnīt uz “KNAUF” precēm, bija mazāka interese izplatīt citas preces un noteikti ietekmēja šo preču mazumtirdzniecības cenu.

No kopumā 5,78 miljonu eiro soda naudas, lauvas tiesa – 3,7 miljonu apmērā – piemērota būvmateriālu tirgotājam “Depo”, tirdzniecības namam “Kurši” jāmaksā 1,1 miljons, savukārt “Kesko Senukai” – 920 000 eiro.

“Depo” lēmumam nepiekrīt, arī “Kurši” lēmumu apšauba.

Uzņēmuma vadība šobrīd iepazīstas ar Konkurences padomes atsūtītajiem materiāliem, kas ir ļoti apjomīgi – kopā ar pielikumiem vairāk nekā 100 lappuses. Jau šobrīd skaidrs, ka lēmums tiks pārsūdzēts.

Ināra Rubene
“Kurši” mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja

Mēs esam pārsteigti par šādu lēmumu, visu pārbaužu laikā esam bijuši atklāti un godprātīgi gan pret klientiem, gan nozari kopumā. Komunikāciju ar citiem veikaliem mēs neesam veikuši.

Jāpiebilst, ka veikalu tīkls “Krūza” vainu pārkāpumā atzinis, arī “KNAUF” ar Konkurences padomi sadarbojies. Ar abiem uzņēmumiem noslēgts izlīgums, un tie tikuši cauri ar krietni mazāku naudas sodu.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl