Paplašina pret Covid-19 vakcinējamo loku: potei var pieteikties pusaudži no 12 gadu vecuma

3 komentāri

Līdzīgi kā citviet Eiropā, arī Latvijā tiek paplašināts vakcinējamo personu loks – no otrdienas, 1. jūnija, savai potei var pieteikties pusaudži no 12 gadu vecuma, vēsta TV3 Ziņas.

Lēmums atvērt jauno vakcinējamo personu grupu, proti, 12-15 gadus veciem jauniešiem, Latvijā nāk uzreiz pēc attiecīgām ziņām no Eiropas Zāļu aģentūras.

Pagājušajā piektdienā tā apstiprināja “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas nekaitīgumu. Līdzīgi kā iepriekš attiecībā uz 16 gadīgajiem.

Saskaņā ar Vakcinācijas projekta biroja datiem līdz šim iespēju saņemt poti saņēmuši nepilni 10% šajā grupā esošo. Lai arī bērni un jaunieši ar Covid-19 slimo retāk un galvenokārt asimptomātiski, viņu potēšana veicināšot kopīgo sabiedrības imunitāti. Vienlaikus tas nav uztverams kā iemesls nevakcinēties citiem ģimenes locekļiem.

“Noteikti nedrīkstētu pieļaut, ka mazinās pieaugušo vakcinācijas tempi un izpratne par pieaugušo vakcinācijas nepieciešamību,” akcentēja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Jauniešu pieteikšana vakcinācijai būtiski neatšķiras no pieaugušajiem. To var veikt portālā Manavakcina.lv, pa tālruni 8989 vai pie ģimenes ārsta.

“Nepieciešama vecāka vai likumiskā pārstāvja klātbūtne, personu apliecinošs dokuments, dokuments par bērnu,” skaidroja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta vadītāja Eva Juhņēviča.

Būtiska piebilde – pusaudži, kuri sasnieguši 14 gadu vecumu, vakcinācijai pret Covid-19 var pieteikties paši, bez vecāku atļaujas.

Vakcinēties aicina arī pārslimojušos. To var darīt jau 14. dienā pēc atgriešanās ikdienas dzīvē. Attiecībā uz iespējamajām blaknēm, – tās ir līdzīgas pieaugušajiem.

“Sāpes injekcijas vietā, nogurums, muskuļu sāpes, drudzis. Nekādas citas netika identificētas,” apliecināja Zāļu valsts aģentūras Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.

Jaunatvērtajā vecuma grupā ir aptuveni 82 000 jauniešu. Saskaņā ar Vakcinācijas projekta biroja datiem pusaudžu vakcinācija “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnu piegāžu deficītu pieaugušajiem neradīšot.

3 komentāri