Papīra lelles par godu svētkiem ietērpj tautas tērpos!

2 komentāri
Papīra lelles par godu svētkiem ietērpj tautas tērpos!
publicitātes foto

Gatavojoties Latvijas simtgadei, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru papīra lellēm “Claudia” tapusi nacionālo tautas tērpu kolekcija, kurā ietilpst septiņas papīra lelles – pa vienai lellei no katra etnogrāfiskā Latvijas novada – Vidzemes, Zemgales, Kurzemes, Latgales un Sēlijas, kā arī divas lelles – meita un puisis – , kas ģērbti  Rīgas pilsētai raksturīgā tautastērpā.

Radītā kolekcija ir pirmā kārta ilgtermiņa projektam ”Papīra lelles Latvijas novadu tautastērpos”,  kas tiek īstenots kā dāvana Latvijas  simtgadē ar galveno mērķi – ar visiem labi zināmas, bet piemirstas rotaļlietas – papīra lelles palīdzību, veicināt Latvijā un ārvalstīs dzīvojošu bērnu un jauniešu nacionālās identitātes apzināšanos, iepazīstinot ar Latvijas etnogrāfisko novadu tautastērpiem un to valkāšanas tradīcijām.

Projekta ietvaros kopumā iecerēts izveidot vairākas papīra lelles no katra etnogrāfiskā novada, lai parādītu Latvijas etnogrāfisko tērpu daudzveidību un krāšņumu. Pie katras lelles pievienoti apraksti par attiecīgo novadu, savukārt pie katras tautastērpa detaļas – nosaukumi.

Jaunizveidotā kolekcija tapusi 2 gadu laikā ciešā sadarbībā ar Nacionālo Kultūras centru – tautas lietišķās mākslas eksperti Lindu Rubenu, tērpu mākslinieci Ivetu Fūrmani un datordizaina speciālisti Eviju Stukli-Zuitiņu.

”Papīra lelles dod iespēju atgriezties bērnībā gan lieliem, gan bērniem netiešā veidā iegūt pirmās zināšanas par tautas tērpiem. Interesanti, ka ir iespējams izvēlēties gan gatavu tērpu, gan veidot sava tērpa krāsu risinājumu. Papīra lelles latviešu tautas tērpos ir kā pirmā iespēja iepazīties ar tērpa sastāvdaļām, apgūt to nosaukumus, formu, krāsu un rotājumu, kā arī to valkāšanas tradīcijām”, atklāj Latvijas Nacionālais kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.

Katrā lelles komplektā ir divas lelles. Viena ir krāsaina ar krāsainu tērpu kolekciju, kas tikai jāizgriež, otra – melnbalta ar melnbaltām drēbēm, kuru bērns var izveidot pēc savas gaumes un fantāzijas, radot sev brīnišķīgu un dabisku rotaļlietu.

Papīra leļļu drukai tiek izmantotas bērniem un videi nekaitīgas krāsas un papīrs bez kaitīgiem piemaisījumiem.

Papīra leļļu vēsture sākās 18. gs. Francijas galmā (tolaik papīrs bija dārgs prieks), kad, izklaidējot garlaicības māktos augstmaņus, notika papīra leļļu teātra uzvedumi. 19. gs. beigās – 20. gs. sākumā papīra lelles kļuva populāras arī Amerikā un pakāpeniski uzsāka savu slavas gājienu vairāku gadsimtu garumā, priecējot miljoniem bērnu visā pasaulē.

2 komentāri