“Papardes zieds” aicina apmaksāt kontracepciju sociālā riska ģimenēm

52 komentāri

Teju ik dienu dzirdot kārtējo bēdu stāstu par novārtā atstātiem bērniem, kas nereti beidzas ar traģēdiju, ar aicinājumu valstij beidzot apmaksāt kontracepciju sociālā riska ģimenēm klajā nākusi organizācija ”Papardes zieds”.

Veids, kā var palīdzēt sociālā riska ģimenēm ar jau prāviem bērnu pulciņiem, ir pēc iespējas vairāk ierobežot vai novērst nākamo bērnu ienākšanu ģimenē, pauž organizācijas ”Papardes zieds” vadītāja. Kontracepcija šādām ģimenēm būtu tāds pats sociālā atbalsta pasākums kā psihologa palīdzība vai ģimenes asistents.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Nenoliedzami, ja sievietei jādomā, par ko viņa pabaros savu bērnu, kā palaidīs skolā, kā nopirks elementāri ziemas apavus, samaksās par transportu, tad kontracepcija noteikti nebūs tā pirmā prioritāte. Savukārt seksuālās attiecības, ja viņai blakus ir partneris vai vīrs, visticamāk, viņai būs,” skaidro organizācijas ”Papardes zieds” valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

Arī dzemdību speciālisti ikdienā redz, ka līdztekus gaidītiem, gribētiem un ļoti lolotiem mazuļiem, pasaulē nāk arī tie, kas ir pieteikušies negaidīti, neplānoti un diemžēl dzimst, vecākiem negribēti. Tāpēc arī Ginekologu asociācija atbalsta šo iniciatīvu.

“Diemžēl ir tās situācijas, kad, jautājot māmiņām par iepriekšējiem bērniem, viņas pat nevar izstāstīt, kuriem bērniem ir palikušas aprūpes tiesības, vai kāds bērns ir audžuģimenē un kur tieši, bet ir nākamais mazulis, kura nākotne ir neskaidra un ir grūti iztēloties šī bērna likteni,” stāsta ginekoloģe un dzemdību speciāliste Vija Veisa.

“”Papardes zieds” uzskata, lai katrs bērns, kurš ienāk sievietes vai ģimenes dzīvē, lai viņš būtu gaidīts un plānots bērns. Un šis vārds – gaidīts, ietvers sevī arī mīlestību. Ja mēs viņu gaidām, mēs viņu arī mīlam,” turpina Ķelle.

Sociālie darbinieki, kas ikdienā strādā ar šīm sievietēm, stāsta, ka ne jau tikai trūkstošie līdzekļi ir tas, kādēļ sieviete nav varējusi atļauties kontracepciju, bet elementāru zināšanu trūkums par to, kas vispār ir ģimenes plānošana.

“Nav runa par plānotām grūtniecībām, bet nevēlamām – gadījās, kā mūsu klienti parasti saka. Novērots, ka šīs te mammītes, nodarbojoties ar seksu, abas puses – gan vīrišķā, gan sievišķā – par drošu seksu domā vismazāk,” norāda RD Labklājības departamenta Sociālo pakalpojumu sektora ģimenēm un bērniem vadītāja Agnese Igaune.

Šobrīd Latvijā nevienam nav pieejama bezmaksas vai daļēji apmaksāta kontracepcija. Ir pārāk daudz citu kliedzošu vajadzību veselības nozarē, kam naudas nepietiek, norāda atbildīgajā ministrijā, gan piebilstot, ka šī problēma netiek ignorēta, bet pagaidām vairāk apzināta. Šis jautājums iekļauts izstrādes stadijā esošajā mātes un bērna veselības plānā.

“Lai aprēķinātu finansējumu, ir jāapzina, cik šī problēma ir plaša, cik ir šādas sievietes. Jāizdomā arī, kāda ir procedūra, kā šo kontracepciju nodrošināt. Tas nav aiziet uz aptieku un nopirkt, bet nepieciešama arī ginekologa konsultācija, lai izvēlētos labāko un piemērotāko kontracepcijas līdzekli,” saka VM valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško.

“Papardes ziedā” gan norāda, ka viennozīmīgi dārgāk valstij izmaksā negribētu bērnu aprūpe. “Cik mums maksā pamesti bērni, tie bērni, kuri vispār savas dzīves neizdzīvo, cik izmaksā tādi, kuri nonāk bērnu namos, internātos, kuri jau bērnībā iemācās to, ka tā īsti viņi nevienam nav vajadzīgi. Tās izmaksas mēs nevaram likt blakus kontracepcijas izmaksām,” teic “Papardes zieda” pārstāve.

Speciālisti gan uzsver, ka līdztekus sociālā riska grupas sievietēm bezmaksas kontracepcija un ginekologa apmeklējums būtu jāievieš arī jauniešiem.

TOP komentāri

 • Inese Zobena
  +12 +12 0

  Inese Zobena

  Varbut labak atbalstit labveligas ģimenes, lai dzimst vairāk tur, kur kāds arī par tiem bērniem rūpējas, nevis dot naudu alkoholiķiem, lai tik vairojās!
 • Ilze Kleze
  +10 +10 0

  Ilze Kleze

  Ja ieliks spirāli vēl ok. Bet ne hormonālās es divu gadu laikā iztērēju 300.euro .13.88. Vēl arī viņas jālieto vienā laikā 21.dienu. Alkaši narkomāni un bezatbildīgie lietos? Un mani kremt doma, ka par bērnu ,maksā pabalstu 11.50 bet kādam dos tabletēm 13.88. Jo tik debils,un nezin elementāras izsargāšanās metodes. Es esmu par apmaksāt sterilizāciju tām kurām jau atņēmušas 3.bērnus un vēl dzemdē. Cilvēk tiesību pārkāpums?
  ....... žēl ļoti žēl ka tas nav iespējams.
 • Viegli

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl