Pansionātos potes pret Covid-19 trešo devu varētu saņemt arī par 65 gadiem jaunāki klienti

0 Komentāru

No trešdienas, 6. oktobra, senioriem vecumā virs 65 gadiem ir iespēja pieteikties potes trešajai devai, tikmēr eksperti norāda, – balstvakcīnas izmantošana šiem cilvēkiem nav obligāta, taču ir rekomendējama, bet sociālās aprūpes centros dzīvojošajiem trešo devu rekomendē izmantot arī agrākā vecumā, vēsta TV3 Ziņas.

Līdz šim potes pret Covid-19 trešo devu ieteica saņemt tikai imūnsupresijas pacientiem, norādot, ka citu grupu vakcinēšanai pamata nav. Taču tagad pētījumi atklājuši, ka balstvakcināciju ieteicams saņemt arī senioriem.

Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja

“Patlaban mums ir dati, pietiekami labi, droši, ticami pierādījumi, ka balstvakcinācijas deva ar Covid-19 vakcīnu būtu rekomendējama cilvēkiem, kas ir vecāki par 65 gadiem. Bet ne ātrāk kā sešus mēnešus pēc otrās devas saņemšanas.”

Pusgada termiņš attiecas uz “AstraZeneca”, “Pfizer” un “Jansen” vakcīnas saņēmējiem. Tie, kas vakcinējušies ar “Moderna” zīmola poti, trešo devu varētu saņemt ne ātrāk kā pēc astoņiem mēnešiem. Eksperti akcentē, – trešā deva nav obligāta, taču ir rekomendējama, jo senioriem virs 65 gadiem potes sniegtā aizsardzība gluži vienkārši vecuma dēļ var būt vājāka. Arī dati liecina, ka šie cilvēki vīrusu pārslimo smagāk.

Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja

“Balstvakcinācija nevar būt obligāta, jo tam nav medicīniska un zinātniska pamatojuma, ka šie cilvēki vairāk apdraudētu gan savus kolēģus, gan pacientus. Tai skaitā šī balstvakcinācija nevar būt obligāta, lai saņemtu digitālo sertifikātu.”

Sociālajos aprūpes centros imunizācijas padome iesaka potēt arī jaunākus klientus, jo viņiem veselības stāvoklis parasti ir krietni sarežģītāks, kā arī dzīvošana cieši kopā rada lielākus Covid-19 izplatības draudus. Līdz šim veiktie pētījumi liecina, ka blaknes pēc trešās potes būtiski neatšķiroties no jau patlaban zināmajām, piemēram, drudža vai noguruma.

Labklājības ministrija patlaban apzina pansionātu iemītniekus, kuriem varētu būt nepieciešama balstvakcinācija.

Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors

“Lai mēs šobrīd identificētu klientus, kam nepieciešams saņemt balstvakcīnu, tur ir vērtējams katrs gadījums individuāli, līdz ar to tas prasīs varbūt zināmu laiku. Jebkurā gadījumā tas būs informēts lēmums no klienta puses, tik tiešām izvērtējot šos riskus.”

Imunizācijas valsts padome uzskata, ka trešo vakcīnas devu var saņemt arī tie medicīnas darbinieki, kam ir ilgstoša saskarsme ar Covid-19 pacientiem.

Pieteikties potei pret Covid-19 iedzīvotāji var vietnē manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie ģimenes ārstiem un vakcinācijas punktos, piemēram, veikalos.

Eksperti gan akcentē, – par trešo vakcīnas pret Covid-19 devu pavisam noteikti nav jādomā senioriem, kuri pēc vakcinācijas ir arī pārslimojuši šo vīrusu. Patlaban trešās devas saņemšanai kvalificējas aptuveni 3500 senioru.

0 Komentāru