Panika bez iemesla: pārtikas ražotāji un tirgotāji mierina, ka “Covid-19” neietekmēs pārtikas apgādi

18 komentāri

Latvijas pārtikas ražotāji un lielākie veikalu tīkli piektdien steidza mierināt sabiedrību, ka koronavīrusa dēļ izsludinātā ārkārtējā situācija nekādi neietekmēs pārtikas apgādi. Produktu pietiks visiem un arī cenas netikšot celtas.

Līdzko valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, teju vai panika ar pārtikas masveida izpirkšanu ceturtdien sākās veikalos. Pārkrauti rati ar ilgi uzglabājamiem un saldētajiem produktiem. Tualetes papīra pirkšana milzīgos apmēros, par ko tik ļoti daudzi apsmēja ainiņas no ārzemēm, nu ir arī Latvijā.

Ļoti daudziem pirkumu čeki vairākos simtos eiro. Edgaram un Kristīnei tas sasniedzis 240 eiro. Viņi iepirkties steidzās bažās, ka pavisam drīz Latvijā varētu būt ieviesti vēl drastiskāki piesardzības mēri.

“Tas, ka nelaistu ārā no mājas un nebūtu iespēja iegādāties pārtiku. Citās valstīs veikali ir ciet, aizslēgti, it kā nelaižot nevienu no mājas ārā. Mana draudzene Itālijā stāsta, ka veikalos laiž iekšā tikai pa desmit cilvēkiem. Mazums izsludina karantīnu, ka jāsēž mājās tur 14 dienas. Labāk būsim nodrošināti un pārvarēsim to vīrusu,” skaidro pāris.

Izpirktos griķus, makaronus un konservus par nevajadzīgu histēriju piektdien sauca tirgotāji.

“Nav tādu indikāciju, ka piegādes tiktu kavētas vai norautas saistībā ar krīzi. Te nav pamata bažām,” mierina Noris Krūzītis no Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas.

Lai nomierinātu sabiedrību, Latvijas vadošie uzņēmumi apliecina, ka saražotais pārtikas apjoms Latvijā ir tik liels, ka to visu apēst nevarētu pat pie vislielākās apetītes. Pietiekot arī izejvielu. Pat ja ieviestu īpaši drastiskus karantīnas noteikumus.

“Pienu Latvijā saražojam divas reizes vairāk, nekā patērējam, mums ir nodrošināts pašpatēriņš ar gaļu, graudaugus produktus saražojam trīs reizes vairāk nekā patērējam. Olas saražojam pusotru reizi vairāk nekā patērējam,” uzsver ”Zemnieku saeimas” valdes loceklis Mārtiņš Trons.

“Uztraukumam nav pamata. Šie īslaicīgi tukšie plaukti tiks atkal aizpildīti, jo “Dobeles dzirnavnieka” ražošanas jaudas ir trīs un četras reizes pārsniedz Latvijas kopējo patēriņu,” tikmēr mierina AS ”Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Latvijas iedzīvotājiem neesot arī pamata bažām, ka ārkārtējās situācijas dēļ pārtikas produktiem paaugstinātu cenas.

“Mēs ļoti rūpīgi skatāmies, lai nekur neviens nepaaugstinātu cenas. Mums ir nulles tolerance. Ja ir kāds, kas vēlas uz to situāciju nopelnīt, mēs tad aizvietojam ar citu produktu,” sola ”Maxima Latvija” korporatīvais vadītājs Jānis Vanags.

Veikalu tīkla “Maxima” vadība gan aicina valdību samazināt PVN pārtikas produktiem. Tas atvieglotu situāciju tiem, kuri šīs krīzes situācijas dēļ ir spiesti ņemt bezalgas atvaļinājumu vai zaudēs darbu. Tikmēr pašos veikalos – pastiprināti dezinficē iepirkumu grozus, ratus, plauktus, bet cilvēkiem pirms iepirkšanās iespēja brīvi dezinficēt rokas un izmantot cimdus.

18 komentāri