Pandēmijas laikā Latvijā pieauguši tuberkulozes izplatības riski

2 komentāri

Visā pasaulē un arī Latvijā šogad krities jaunatklāto tuberkulozes pacientu skaits, ko speciālisti saista nevis ar slimības samazināšanos, bet gan iedzīvotāju nedošanos pārbaudīties, kas nākotnē var saasināt šīs slimības izplatību, vēsta TV3 Ziņas.

Tuberkulozes speciālisti pamanījuši satraucošu tendenci – jaunatklāto gadījumu skaits salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir strauji sarucis. Tai pat laikā pieaudzis to pacietu skaits, kuriem tuberkulozi atklāj ar smagām un ielaistām slimības formām.

Tuberkulozes diagnostikas apmēri šogad kritušies visur pasaulē, tostarp Covid-19 pandēmijas laikā ierobežoto medicīnas pakalpojumu dēļ un saistībā ar retāku došanos pie ārstiem. Tas liek satraukties speciālistiem.

Latvijas Tuberkulozes apkarošanas biedrības vadītājs Rišards Zaļeskis

“Tuberkulozes kontroles progress patlaban ir apdraudēts, un arī mūsu valstī. Covid-19 pandēmija var novest pie globāla tuberkulozes pacientu atklāšanas samazinājuma par 25-30%.”

Pasaules Veselības organizācijas Latvijas pārstāvniecības vadītājs Uldis Mitenbergs norāda, ka daudzās valstīs jaunatklāto tuberkulozes pacientu skaits samazinājies par vairāk nekā 50%. Ja tas turpināsies, diagnostikas kritums par 25-50% trīs mēnešu garumā vien jau var izraisīt no 200 -400 000 papildu nāves.

Latvijā gan jau divus gadus nav precīzu datu par tuberkulozes gadījumu skaitu valstī. Un tas traucē arī novērtēt problēmas apmērus. Taču Slimību profilakses un kontroles centrs ievāc datus no ārstniecības iestādēm, jo tām centram jāziņo par jaunatklātiem tuberkulozes gadījumiem. Šādu ziņojumu šogad ir par ceturtdaļu mazāk nekā pērn. Speciālisti netic, ka noticis tik straujš saslimstības kritums.

“Mums visu laiku Latvijā bija samazinājuma tendence. Bet nevajadzētu domāt, ka tas ir vienīgais skaidrojums, jo 25% samazinājums ir pārāk liels, lai to varētu skaidrot ar gadījumu skaita samazināšanos. Ja tie būtu daži procenti, bet tas ir pārāk liels,” uzskata SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.

Tam, ka Latvijā būtu strauja tuberkolozes saslimšanas gadījumu samazināšanās, netic arī ārsti. Iespējams, esot pat gadījumi, kad tuberkuloze noturēta par inficēšanos ar koronavīrusu. Cilvēks veic analīzes, Covid-19 tests uzrāda negatīvu rezultātu, taču patiesībā cilvēks sasirdzis ar tuberkulozi un to nenojauš.

“Problēma ir tāda, ka liela daļa to, kas paliek savās mājsaimniecībās, slimi būdami, pieredze rāda, ka šādi pacienti slimnīcās nonāk galējā stāvoklī. Un mums šajā gadā jau ir bijuši 14 miršanas gadījumi saistībā ar tuberkulozi. Un šie pacienti nomirst ļoti ātri stacionārā. Un tas nozīmē, ka tā diagnoze ir vēla,” atzina RAKUS Multirezistentās tuberkulozes nodaļas vadītāja Līga Kukša.

Tādēļ mediķi vērš uzmanību, – ja ir aizdomas par saslimšanu ar tuberkulozi, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts vai plaušu speciālists. Ārsti arī pandēmijas laikā nozīmēs izmeklējumus.
2 komentāri