Pandēmijas laikā Eiropā strauji augusi vardarbība pret sievietēm; Latvijā situācija īpaši dramatiska

45 komentāri

Eiropā pandēmijas laikā pieaudzis vardarbīgo gadījumu skaits ģimenē, taču Latvija uz citu reģiona valstu fona izceļas ar īpaši bēdīgu statistiku – tā Covid-19 krīzes gadā uzrāda pieaugumu pat par 50%, vēsta TV3 Ziņas.

Pandēmijas laikā visā Eiropā strauji audzis vardarbības gadījumu skaits pret sievietēm, bet Latvijā situācija īpaši dramatiska.

Valsts policijā 2020.gadā kopumā reģistrēti 11 534 izsaukumi uz ģimenes konfliktiem. Vidēji iepriekšējos gados reģistrēto ģimenes konfliktu skaits bija 8000 gadījumu gadā. Pērn Rīgas pašvaldības policija fiksēja 916 izsaukumus uz ķīviņiem ģimenes locekļu starpā, no vardarbības cietusī persona 85% gadījumu ir sieviete. Pandēmijas laikā cilvēki kļuvuši nervozāki, neiecietīgāki visā Eiropā.

Eiropas Padomes Demokrātiskas pārvaldības un nediskriminācijas direktore Klaudija Lučiani

“Eiropā ziņo par dramatisku krīzes telefonu līniju saņemto zvanu skaita pieaugumu. Kā zinām, vardarbībai ģimenē nav nekādu robežu – ne sociālās, ne ekonomiskās klases ziņā. Tā ir visplašāk izplatītā vardarbības forma, kas ir jāizravē saknē!”

Saeimā izveidota darba grupa, kurā spriež, kā apvienot dažādas institūcijas, lai cīņa pret vardarību pret sievieti un vardarbību ģimenē iegūtu būtisku svaru un spēku.

Saeimas deputāte Anda Čakša (“Jaunā Vienotība”)

“Vardarbība ir kā aisbergs, kuram manām tikai redzamo daļu. Ja sievietes neuzticas instutūcijām, neiziņo [vardrības gadījumus], tad tā arī paliekam iluzorā domā, ka cīņa ar vardarbību uzlabojas un šie gadījumi kļūst mazāk. Realitātē, Covid-19 laikā redzam – vardarbības skaits pieaug, kā arī vardarbības smagums, sevišķi pret sievieti un bērniem.”

“Man patiešām ir ļoti lielas cerības uz darba grupu, ka līdz gada beigām mums izdosies uzlabot vairākus likumus, gan, visticamāk, radīt rāmi nacionālam dokumentam, stratēģiskam rīcības plānam, lai patiešām šis būtu prioritārs jautājums ne tikai vienas kampaņas laikā, bet patstāvīgi,” cerīgi izteicās biedrības “Centrs MARTA” valdes locekle Iluta Lāce.

Valsts policijas pieņemto lēmumu skaits par pagaidu aizsardzību pret vardarbību salīdzinājumā ar 2019.gadu ir samazinājies no 679 līdz 461 – 2020.gadā.

Labklājības ministrija ziņo, ka tajā pašā līmenī saglabājies tiesas pieņemto lēmumu skaits par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Tas norāda, ka cietušie, iespējams, arī dažādu noteikto ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ, neizvēlas saukt policiju, bet vēršas tiesā paši.

Lasi vēl:

45 komentāri