Pandēmijas laikā cilvēki biežāk uzturās mājās; eksperti brīdina – jāuzmanās no elektroierīču pārslodzes

2 komentāri

Pandēmijas laikā arvien vairāk cilvēku strādā un mācās mājās, tādēļ pamatīgi pieaug elektroinstalāciju un elektroiekārtu slodze, tāpēc speciālisti aicina no elektroierīču pārslodzes sevišķi uzmanīties, vēsta TV3 ziņas.

Pandēmijas laikā cilvēki biežāk uzturās mājās, pamatīgi noslogo elektroierīces. TV3 ziņas skaidros, ko darīt, lai neizceltos nelaime. “Sadales tīkls” cita starpā aicina neizmantot novecojušu tehniku un pārbaudīt, cik droši ir elektrības vadi, sevišķi padomju laikā celtās ēkās.

Viens piemērs no realitātes Latvijā – iedzīvotāji mēdz izmantot salauztus un izjukušus elektrosildītājus. Lai gan vads ir trīs vietās salipināts ar skoču un  tas kādam varētu likties škietami drošs, potenciāli tas ivar būt nāvējoši.

Asa, kodīga svilstošas plastmasas smaka un dūmi – šis ir priekšvēstnesis iespējamai ugunsnelaimei, ko radījusi bojāta elektrotehnika vai instalācijas bojājums. Tieši gada aukstākais un tumšākais laiks mēdz būt arī elektronedrošākais laiks, jo pieaug elektroierīču lietošanas intensitāte. Īpaši jāuzmanās, izmantojot elektroniskos sildītājus.

“Jāpārbauda vads, vai viss savās vietās, vai sildītājs nav dedzis, un, protams, – fiziski notīram no putekļiem!” iesaka AS “Sadales tīkls” elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Viņš atgādina, ka uz ierīcēm mēdz nogulsnēties arī putekļi, kas, aktīvi slēdzot ierīci pie sprieguma, ir potenciālais uguns bīstamības risks.

Eksperti iesaka neizmatot nolietotu tehniku, tējkannas, sildītājus, fēnus. Ja termiņš ir beidzies, no ierīces jāatvadās. Pretējā gadījumā ir risks dabūt elektrotraumu vai ciest ugunsgrēkā.

Ja elektroierīce gruzd, vai jau aizdegusies, nekādā gadījumā nedrīkst liet virsū ūdeni, brīdina glābēji – tas var radīt smagu elektrotraumu. Ja dzirksteļo, jāatvieno no elektrotīkla, ja turpinās, tad jāizmanto dzēšanas līdzekļi, ugunsdzēšanas aparāts. Ja nav, tad labāk izmantot biezu segu, lupatu, kuru pārklāj iekārtu. Ja galīgi netiek galā, jāpamet telpa, jāizsauca glābšanas dienests.

Ugunsdzēsēji novērojuši, ka pēdējā laikā ir bijuši izsaukumi elektroskūteru lādētāju degšanas gadījumiem, tādēļ šo ierīču lietotājiem jābūt ļoti uzmanīgiem, vai uzlādes iekārta ir kvalitatīva. Eksperti iesaka nepirkt lētākos pagarinātājus, un tos nepārslogot.

Ņemot vērā, ka dzīvojamās ēkas daudzviet Latvijā celtas padomju laikos, reizi desmit gados jāpārbauda ēku elektroinstalācijas stāvoklis – arī gruzdoši vadi aiz sienas var izraisīt postošu ugunsgrēku.

2 komentāri