Palīglīdzekļus gaida vairāk nekā 6000 cilvēku

1 komentārs
Palīglīdzekļus gaida vairāk nekā 6000 cilvēku
SKIRMANTE BALČIŪTE, LNT ZIŅAS

Lai palielinātu tehnisko palīglīdzekļu pieejamību, šogad finansējums tika palielināts gandrīz līdz 6,5 miljoniem eiro. Rindas nedaudz saruka. Tomēr ortozes, ratiņkrēslus, rollatorus, dzirdes aparātus vēl gaida vairāk nekā 6000 cilvēku.

Pirms trim mēnešiem rīdzinieks Vladimirs saņēma elektrisko ratiņkrēslu. Pateicoties tam, vīrietis var pārvietoties pa pilsētu bez līdzcilvēku palīdzības. “Lai saņemtu, vajag iziet testus. Kādā stāvoklī tu esi, vai vari apsēsties, kā kāja, kā viss. Es labi reaģēju, jo man ir viena kāja. Otrai – protēze.”

Pārvietošanās līdzekļus ir jāgaida visilgāk – pat līdz deviņiem mēnešiem. Tomēr, pateicoties papildus finansējumam, rinda saruka gandrīz uz pusi – līdz 2 815 cilvēkiem.

Vislielākā rinda pašlaik esot uz aktīvajiem ratiņkrēsliem, kuri ik pa laikam ir jāmaina.

Tehniskie palīglīdzekļi, kas ir nepieciešami, lai cilvēks varētu patstāvīgi pārvietoties, veido apmēram pusi no rindas. Pārējo – līdzekļi, kas ir nepieciešami nedzirdīgiem un neredzīgiem cilvēkiem.

Neskatoties uz papildus piešķirto miljonu, kopējā rindā uz tehniskiem palīglīdzekļiem pašlaik gaida vairāk nekā 6000 cilvēku. Labklājības ministrijā (LM) to skaidro ar kopējā pieprasījuma palielināšanos.

“Mēs kā sabiedrība novecojam. Un līdz ar to arī šī nepieciešamība aug. Un tur vēl ir tādas nianses, ka, skatoties par rindām, mums apmēram 14% no tiem rindā gaidošiem, kas pat nevajadzētu būt tā, ir cilvēki, kuriem ir šie palīglīdzekļi jāsaņem steidzamības kārtā,” norāda LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš.

Katru gadu valsts apmaksāto palīglīdzekļu saraksts tiek papildināts ar jauniem. Piemēram, nesen tajā tika iekļautas funkcionālas gultas. Bet pašlaik tiek domāts aī par mājas elpošanas aparātiem pulmonālas hipertensijas pacientiem.