Palielinās ārvalstīs mirušo Latvijas valstspiederīgo skaits; ĀM uzsāk kampaņu “Ceļo droši”

0 Komentāru
Palielinās ārvalstīs mirušo Latvijas valstspiederīgo skaits; ĀM uzsāk kampaņu “Ceļo droši”
Foto: Scanpix

Tuvojoties karstākajam ceļojumu laikam, Ārlietu ministrija (ĀM) sākusi informatīvo kampaņu, lai pievērstu uzmanību riskiem, ar ko var nākties saskarties ārvalstīs. Joprojām simtiem ceļotāju savai drošībai pievērš nepietiekamu uzmanību un dažkārt arī muļķīgas aizmāršības dēļ iekuļas nepatikšanās. Nav arī mazinājusies mūsu valsts piederīgo vēlme viegli nopelnīt, iesaistoties narkotiku kontrabandā.

Informatīvajā akcijā ar nosaukumu “Ceļo droši”, ĀM apkopojusi 10 “baušļus”, kas noderēs ikvienam, kas nolēmis doties ceļojumā.

Tostarp pirms došanās uz ārzemēm cilvēki tiek mudināti nokārtot Eiropas Veselības apdrošināšanas karti, iegādāties arī ceļojuma apdrošināšanu, neaizmirst līdzi paņemt pasi, kā arī reģistrēties konsulārajā reģistrā, īpaši, ja brauciens plānots uz kādu potenciāli bīstamu valsti. ĀM mājaslapā ir ievietoti 108 ceļojumu brīdinājumi gan par atsevišķām valstīm, gan to teritorijām.

“Mēs aizvien vairāk un biežāk sastopamies ar teroraktiem, ar sajūtu, ka nekur nav droši, tāpēc mēs aicinām nepulcēties, kur daudz cilvēku, un esam izvietojuši informāciju par galamērķiem, kur nevajadzētu doties. Tradicionāli tas ir Āfrika, atsevišķi reģioni, Sudāna,” norāda ĀM Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa.

Uzturoties ārzemēs, Latvijas iedzīvotāji nepatikšanās iekuļas regulāri – tostarp, dodoties uz eksotiskajām valstīm ir piemirsts par vakcinēšanos, cilvēki pazaudē naudu, dokumentus, ir arī nāves gadījumi. “Šogad līdz jūnijam miruši 59, tendence ir augoša, aizturēti 106, tostarp 16 par narkotranzītu,” apliecina ĀM pārstāve.

Tieši iesaistīšanās narkotiku pārvadāšanā joprojām ir satraucoša tendence. Īpaši slikta situācija ir gadījumos, ja cilvēks noziegumā tiek pieķerts trešajās valstīs. “Sodi var būt visbargākie – sākot ar nāvessodu, arī mūža ieslodzīšanu. Apcietinājuma apstākļi nereti ir tālu no vispārpieņemtajām normām,” norāda Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Par narkotiku pārvešanu cilvēkiem tiek solīta atlīdzība no 500 līdz par 3000 eiro. Tomēr, pat ja ar narkotikām izdodas iekļūt lidmašīnā, ir liela iespēja tapt pieķertam no tās izkāpjot. Rīgas lidostas darbiniekiem šajā ziņā palīdz īpaši apmācīti suņi.

0 Komentāru