Pagājuši 100 gadi kopš Pirmā pasaules kara beigām. Ieskaties vēsturiskos foto ar kara ainām Latvijā

Anita Gušča

Autors: Anita Gušča

1 komentārs
Pagājuši 100 gadi kopš Pirmā pasaules kara beigām. Ieskaties vēsturiskos foto ar kara ainām Latvijā
Latviešu strēlnieku bataljoni. 1916.gads. (LATVIJAS NACIONĀLĀ BIBLIOTĒKAS KOLEKCIJA "ZUDUSĪ LATVIJA")

Svētdien, 11. novembrī, apritēja simts gadi kopš Pirmā pasaules kara beigām. Iepriekš jau vēstīts, lai pieminētu simto gadadienu kopš pamiera noslēgšanas starp Antantes valstīm un Vācijas impēriju, kas faktiski arī nozīmēja Pirmā pasaules kara beigas, šajā nedēļas nogalē Parīzē pulcējas liela daļa pasaules līderu.

Pirmais pasaules karš prasīja aptuveni 18 miljonus dzīvību, un tajā bija ierautas vairāk nekā 70 mūsdienu nācijas. 

Par Pirmā pasaules kara notikumiem Latvijā saglabājušās vairākas vēsturiskās liecības, – tās atrodamas kā Latvijas Kara muzejā, tā arī attēlos no Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas kolekcijas “Zudusī Latvija”.

Kā liecina informācija Latvijas Kara muzeja mājaslapā, Pirmā pasaules kara norise mūsdienu Latvijas teritoriju skāra ļoti būtiski un traģiski.

“”Austrumeiropas Beļģija”, tā dažreiz tēlaini dēvē Latviju, salīdzinot to ar šajā karā visvairāk nopostīto valsti,” norādīts Latvijas Kara muzeja sniegtajā informācijā.

Tieša karadarbība Latvijā sākās 1915. gada maijā, kad vācu armija ieņēma Liepāju un sasniedza Jelgavu. Frontes līnija nostabilizējās 1915. gada rudenī un gandrīz divus gadus būtiski nemainījās.

2013. gadā Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru uzsāka projektu, kura mērķis ir uzskaitīt maksimāli daudz objektu Latvijā, kas joprojām vēsta par Pirmo pasaules karu. Muzejs veic šo objektu apzināšanu, fotofiksāciju un aprakstu sagatavošanu, bet aģentūra nodrošina projekta kartogrāfiskos un tehniskos risinājumus.

Pirmā pasaules kara piemiņas vietu karte apskatāma šeit! Tajā iekļauti Pirmajam pasaules karam veltīti pieminekļi un piemiņas zīmes, betona nocietinājumu būves un to paliekas, kā arī karavīru brāļu kapi.

1 komentārs